Co to jest robot planetarny? Do czego służy i jak działa

Robot planetarny to marzenie niejednego miłośnika gotowania, ponieważ potrafi miksować, siekać, rozdrabniać, blendować i mielić lub wyciskać. Zajmuje się więc wszystkimi aktywnościami, które są pracochłonne i zwykle wymagają użycia wielu różnych urządzeń. Czy zatem wystarczy zakup robota planetarnego, aby wyeliminować wszystkie te niezbędne sprzęty?
Co to jest robot planetarny?
Jest to robot kuchenny z obrotową misą roboczą. Jego mieszadło kręci się wewnątrz misy, dzięki temu dokładnie oraz równomiernie miesza składniki.
Taki robot zazwyczaj ma wiele elementów, pozwalających na rozbudowę jego funkcji. Pozwala znacznie skrócić czas przyrządzania posiłków.
Jego nazwa „planetarny” ma nawiązywać do ruchu planet kręcących się po wyznaczonych im orbitach, a także wokół własnej osi. Dokładnie ta zasada została wykorzystana podczas konstrukcji tego urządzenia.
Jak działa robot planetarny?
Roboty planetarne bardzo precyzyjnie miksują czy blendują wszystkie składniki. Dlaczego? Ponieważ mieszadło urządzenia kręci się wokół własnej osi, ale także wewnątrz misy.
Takie działanie zapobiega powstawaniu pęcherzyków powietrza oraz pozwala wszystko precyzyjnie wymieszać lub rozdrobnić.
Aby jednak robot mógł to robić wystarczająco skutecznie, musi posiadać mocny silnik, jaki podoła tej ciężkiej pracy. Szczególnie wymagające jest ugniatanie twardej mieszaniny wody i mąki, jakie jest podstawą chleba, ciasta pierogowego czy drożdżowego.
Dlatego też tak ważna jest jego wysoka moc i tu pomagają testy użytkowników. Dzięki nim wiemy, które urządzenia mają ją wystarczającą i bez problemu radzą sobie z codzienną pracą.
Z czego składa się robot planetarny?
Sercem urządzenia jest trwały i mocny silnik potrafiący wprawić w ruch mieszadło. Znajduje się w obudowie z ramieniem, które jako pierwsze rzuca się nam w oczy.
Mieszadło bezpośrednio styka się z produktami spożywczymi, dlatego też musi być wykonane z wytrzymałego materiału, łatwego do utrzymania w czystości. To ono obraca się wokół własnej osi, jak i wewnątrz misy. Mamy tu więc do czynienia z ruchem w wielu osiach.
W zależności od marki urządzenia, do zestawu dołączane są dodatkowe akcesoria, z których szczególnie przydatne są rozmaite końcówki do mieszania, rozdrabniania, siekania czy blendowania. Potrafi ich być naprawdę sporo i rzeczywiście zwykle doskonale sprawdzają się podczas wszelkich prac robota.
Trudno byłoby mówić o funkcjonalności urządzenia, gdyby nie dedykowana do niego misa. Jej pojemność może wynosi od 3 do 7 litrów.
W dobrej jakości zestawach otrzymamy także pokrywę w komplecie, zapobiegającą rozpryskiwaniu składników podczas ich mieszania.
Zwykle miksery planetarne stoją na zewnątrz, na blacie kuchennym, stąd producenci prześcigają się w projektowaniu ciekawych i modnych konstrukcji. Ta kwestia pozostaje więc do wyboru samych nabywców, w zależności o ich gustów i zasobności portfeli.
Do czego służy robot planetarny?
W zależności od akcesoriów w zestawie, miesza, rozdrabnia, szatkuje, sieka, mieli mięso, zagniata ciasto, tnie w kostkę lub trze na wiórki. Jest w stanie też bez problemu trzeć ziemniak czy kroić je na frytki.
Ugniata i ubija, a nawet wyciska świeży sok.
Z jego pomocą wykonamy więc pyszny smoothie z odrobiną lodu, który także rozkruszy. To jednak nie wszystko, ponieważ najlepszej klasy urządzenia, a zarazem najdroższe, potrafią nawet gotować, smażyć czy dusić. Mowa tu szczególnie o potrawach jednogarnkowych.
Czy warto go kupić?
Robot planetarny to bardzo przydatne urządzenie, jakie znajdzie miejsce w prawie każdej kuchni. Przydaje się nie tylko miłośnikom gotowania, zawodowym kucharzom, ale także amatorom.
Najważniejszym argumentem przemawiającym na jego korzyść jest fakt, że nie jesteśmy w stanie sami wykonać takiej pracy, jakiej można się spodziewać po tym ciekawym urządzeniu.
Trudno zagnieść ciasto na pizzę lub drożdżówkę wykonując naprzemiennie obroty w każdą stronę. Dlatego można zaryzykować stwierdzenie, że robot planetarny potrafi lepiej poradzić sobie z kuchennymi czynnościami niż my sami.
Nie ma też obaw, że urządzenie nadmiernie zmiksuje czy rozdrobni składniki. Zrobi to odpowiednio, bo to od nas będzie zależeć jakich obrotów użyjemy. Dopasowujemy je zgodnie z naszymi potrzebami.
Jedno urządzenie zastępuje szereg innych, które są niezbędne w kuchni. Oszczędzamy więc nie tylko pieniądze, wydając je na jeden sprzęt, ale także miejsce.
Jaki wybrać?
Wybierając mikser planetarny trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jego atrakcyjny kształt czy kolor, ale przede wszystkim jakość wykonania i wytrzymałość. Mieszadło powinno być zrobione ze stali nierdzewnej bądź aluminium, choć to pierwsze bardziej się sprawdzi.
Warto sprawdzić ranking robotów planetarnych i zobaczyć polecane roboty, wiele z nich jest bardzo dobrze oceniana przez użytkowników.
Zwrócimy też uwagę czy znajdziemy w zestawie choćby podstawowe mieszadła, np. do ciast czy do innych mas. Raczej trzeba będzie się przygotować na konieczność dokupienia dodatkowych akcesoriów.
Warto sprawdzić, z jakiego materiału została wykonana misa. W bardziej ekonomicznych modelach misa jest z plastiku, ale może być zbyt podatna na uszkodzenia. Szklana zaś ma tę samą wadę, a przy okazji robot staje się jeszcze cięższy.
Najbardziej sprawdzone i zarazem najpowszechniejsze są misy ze stali, bo łatwo jest je utrzymać w czystości i nie trzeba się zbytnio martwić, że je uszkodzimy.
Nie można również zapomnieć o mocy silnika, jeśli zależy nam na mieszaniu ciasta chlebowego lub rozgniataniu ziemniaków.
Ponadto warto też zwrócić uwagę na ilość funkcji oraz trybów pracy. Niektóre modele oferują tryb turbo, pulsacyjny do rozgniatania lodu lub łagodnego rozpadu, który ogranicza rozpryskiwanie masy poza misę.
Jak się więc okazuje, robot planetarny rzeczywiście jest urządzeniem godnym uwagi, które z pewnością wykona za nas niejedno mniej lub bardziej skomplikowane zadanie w kuchni.