Jak wyczyścić blender kielichowy? Proste wskazówki

Blender kielichowy Philips

Czyszczenie blendera kielichowego nie jest szczególnie trudne. Warto jednak znać odpowiednie metody, aby uniknąć uszkodzenia urządzenia i zminimalizować wysiłek.

Jak wyczyścić blender kielichowy? Oto kilka sposobów

Blender kielichowy jest sprzętem, który można wyczyścić na kilka sposobów. Wszystko zależy tak naprawdę od stopnia jego zabrudzenia i czasu, jakim dysponujesz. Przedstawiam najbardziej popularne metody.

Program czyszczenia

Wiele współcześnie dostępnych na rynku blenderów kielichowych jest wyposażonych w dodatkowe udogodnienie, jakim jest program czyszczenia. Oczywiście nie jest to gruntowne mycie, ale dobrze sprawdzi się jako wstępne, codzienne przepłukanie urządzenia. Żeby z niego skorzystać, wykonaj tych kilka kroków.

  1. Zacznij od pozbycia się z kielicha większych resztek pozostałych po blendowaniu.
  2. Następnie wlej do naczynia ciepłą wodę oraz dodaj do niej niewielką ilość płynu do mycia naczyń. Dokładna objętość tej mieszanki będzie określona w instrukcji obsługi.
  3. Zamknij blender i włącz jego program czyszczenia, zazwyczaj jest to oznaczone clean. Jeżeli urządzenie go nie ma, możesz spróbować włączyć miksowanie, które także oczyści ostrze. W tym czasie brud zmięknie i odklei się od powierzchni kielicha. Z łatwością go usuniesz.
  4. Następnie wystarczy przepłukać pojemnik, aby był on czysty i gotowy do kolejnego użycia.

Kiedy możesz skorzystać z takiego szybkiego mycia? Przede wszystkim , kiedy planujesz przygotowanie kilku różnych potraw w blenderze i chcesz go tylko przepłukać pomiędzy kolejnym użyciem. W przypadku niektórych owoców i warzyw, które nie mają tendencji do oblepiania, okazać się może, że płukanie wystarczy.

Jeżeli jednak planujesz zakończenie używania urządzenia na dany dzień, postaw jednak na gruntowne mycie. Pleśniejące resztki to naprawdę nic przyjemnego i mogą całkiem zepsuć sprzęt. 

Bardzo dobre i godne uwagi modele pokazuje mój ranking blenderów kielichowych. Masz tam duży wybór podstawowych modeli, jak również tych rozbudowanych i takich z funkcją samoczyszczenia.

Czyszczenie za pomocą sody oczyszczonej

Soda oczyszczona jest uniwersalnym środkiem do czyszczenia różnego rodzaju domowych zabrudzeń. Jest ceniona, bo w pełni ekologiczna a przy tym ekonomiczna. Bez obaw możesz jej użyć do dokładnego umycia swojego blendera.

Wystarczy, że zmieszasz sodę z odrobiną wody, do uzyskania konsystencji papki. Możesz jej użyć do ręcznego mycia poszczególnych elementów albo zdecydować się na włączenie programu czyszczącego lub zwykłego blendowania. 

Po wszystkim nie zapomnij o dokładnym opłukaniu całości, aby smak sody nie przeniknął do twoich koktajli.

Czyszczenie za pomocą lodu

Wykorzystanie do mycia kielicha blendera kostek lodu także jest ciekawym rozwiązaniem. 

Wystarczy, że do wstępnie wyczyszczonego naczynia (z usuniętymi większymi resztkami jedzenia) włożysz kostki lodu i uruchomisz funkcję jego kruszenia. Ostre kawałki dobrze wyszorują zaschnięte resztki. Trudno jest jednak oczekiwać od tego sposobu dużej precyzji. 

Może się okazać, że w środku pozostaną jeszcze jakieś resztki. Spróbuj, czy sprawdzi się to w twoim przypadku.

Czyszczenie za pomocą wody i płynu do naczyń

Tak jak jednak wspominałem, od czasu do czasu powinieneś przeprowadzić gruntowne czyszczenie całego urządzenia.

  1. W tym celu odłącz go od prądu, a następnie zdemontuj wszystkie elementy, które na to pozwalają. Sprawdź szczegóły w instrukcji obsługi.
  2. Wszystkie elementy umyj w wodzie z dodatkiem płynu do myciu naczyń. Zmyj je tylko przy pomocy gąbki, bez ostrych elementów.
  3. Wysusz wszystkie części i zmontuj całość.
  4. W razie potrzeby przetrzyj również korpus urządzenia. Na nim także pojawić się mogą różnego rodzaju plamy, w tym odciski palców.

Czyszczenie przy pomocy cytryny

Jeżeli w blenderze miksowałeś coś o bardzo intensywnym zapachu, samo mycie go może nie pomóc w pozbyciu się aromatu. W takim przypadku konieczne jest dodatkowe działanie. 

Świetnie sprawdzi się dodanie do środka cytryny i jej zmiksowanie. Cytrusowy aromat gruntownie niweluje inne zapachy. To najbardziej naturalny sposób na pozbycie się tego problemu.

Czyszczenie blendera kielichowego w zmywarce. Czy jest to możliwe?

W wielu przypadkach możliwe jest czyszczenie blendera kielichowego w zmywarce. Dotyczy to oczywiście wyłącznie jego części mających bezpośredni kontakt z żywnością. Zalecane jest jednak wymontowanie ostrza. Ono pod wpływem gorącej wody będzie się tępić.

Przed przystąpieniem do mycia blendera w zmywarce sprawdź dokładnie jego instrukcję obsługi. Na jej podstawie dowiesz się, czy to w ogóle możliwe i w jaki sposób postępować, by było to bezpieczne dla urządzenia. 

Być może konieczne będzie dokładniejsze rozmontowanie jego wszystkich elementów.

Mycie kielicha blendera w zmywarce możesz potraktować jako zamiennik dla jego gruntownego czyszczenia.

Jak często czyścić blender kielichowy?

Regularne czyszczenie blendera kielichowego jest bardzo istotne z uwagi na higienę. Pamiętaj, że jego elementy mają bezpośredni kontakt ze spożywanym później jedzeniem.

Mycie blendera powinno się przeprowadzać od razu po zakończeniu jego pracy. Pozostałe resztki przede wszystkim mogą zaschnąć, a także doprowadzić do przebarwienia się naczynia. 

Dotyczy to szczególnie modeli wykonanych z tworzywa sztucznego, które mogą nabrać nie ładnego odcienia pod wpływem niektórych produktów spożywczych.

Po prostu – im szybciej umyjesz blender, tym łatwiejsze to będzie zadanie.

Mycie jest konieczne także w sytuacji, kiedy blender przez dłuższy czas stał nieużywany i się zakurzył. Pamiętaj także o dokładnym umyciu go wodą z dodatkiem detergentu przed pierwszym użyciem. Na sprzęcie mogą pozostać resztki chemii z fabryki.

Podsumowanie

Najłatwiej niewątpliwie myje się blendery kielichowe, które mają opcję prostego wymontowania ostrza. Wówczas nie musisz obawiać się skaleczenia, a także stępienia nożyka. Użyć więc możesz naprawdę ciepłej wody, a nawet włożyć kielich do zmywarki.

Unikaj używania do czyszczenia blendera mocnej chemii. W łatwy sposób może ona uszkodzić delikatne wnętrze. 

Do tego pamiętaj, że sprzęt ten ma bezpośredni kontakt z żywnością. Mocne środki mogą się nie do końca wypłukać i stanowić ryzyko dla zdrowia. Szczególnie groźne są takie zawierające wybielacz albo chlor.

O czyszczeniu blendera kielichowego powinieneś myśleć już na etapie jego zakupu. Wielu producentów oferuje udogodnienie, jakim jest specjalny program czyszczący. Jednak to nie wszystko. Na przykład w modelach Tefal rączkę można rozmontować na dwie części. W ten sposób wszystko łatwo umyjesz i nie musisz się obawiać wygrzebywania brudu z zakamarków.

Więcej o tym jaki blender kielichowy wybrać przeczytasz w moim poradniku zakupowym.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0

Dodaj opinię lub komentarz