Jak odkamienić stację parową? Wskazówki i zasady
Nowoczesne urządzenia AGD, takie jak stacje parowe, wymagają minimalnego wysiłku ze strony użytkowników. Dlatego odkamienianie stacji parowej, choć konieczne, jest całkiem proste.
- Jak wyczyścić stację parową z kamienia? Wyjaśniam, jak to zrobić
- Jak odkamienić stację parową Philips?
- Jak odkamienić stację parową Tefal?
- Jak odkamienić stację parową Braun?
- Domowe sposoby na odkamienianie stacji parowej
- Odkamienianie żelazka stacji parowej, czy też jest ważne?
- Jak często odkamieniać stację parową?
- Jak odkamienić stację parową – podsumowanie
Jak wyczyścić stację parową z kamienia? Wyjaśniam, jak to zrobić
Większość stacji parowych jest wzbogaconych w system łatwego usuwania kamienia, a wręcz samooczyszczenia.
Polega to na tym, że woda wraz z powstającymi w niej osadami zbierana jest w jednym pojemniku, na przykład w specjalnej szufladce, z której można ją łatwo usunąć. Dodatkowo bojler do wytwarzania ciśnienia jest zabezpieczony na przykład gęstą siatką.
Jeżeli odkamienianie jest konieczne, stacja parowa sama cię o tym poinformuje na przykład poprzez zapalenie odpowiedniej diody. Wówczas wystarczy jedynie przepłukać odpowiedni pojemnik oraz filtr albo go wymienić.
W stacjach parowych z automatycznym odkamienianiem nie chodzi jedynie o pozbycie się osadu z pojemnika na wodę, co samo w sobie nie dałoby zbyt wiele. O wiele ważniejsze jest dobre oczyszczenie wszelkich przewodów w środku. Wszystkie te elementy, które mają kontakt z wodą albo z parą wodną, są narażone na osadzanie się w środku kamienia.
Mój ranking pokazujący najlepsze generatory pary, ma również takie z funkcją samoczyszczenia. Jeżeli szukasz dobrego modelu to koniecznie sprawdź moje zestawienie.
Jak odkamienić stację parową Philips?
Stacje parowe Philips są wyposażone w system Easy De Calc Plus. To znacznie ułatwia ten proces.
- Krok pierwszy: jeżeli niezbędne jest odkamienianie urządzenia, zaświeci się stosowna kontrolka. Będzie ona migać.
- Krok drugi: odłącz urządzenie od prądu i poczekaj, aż będzie całkiem zimne.
- Krok trzeci: przygotuj naczynie, do którego wylejesz brudną wodę, o pojemności co najmniej 350 mililitrów.
- Krok czwarty: odkręć pokrętło i poczekaj, aż woda z pojemnika spłynie do podstawionego naczynia.
- Krok piąty: zakręć pokrętło i na nowo używaj stacji parowej.
Jak odkamienić stację parową Tefal?
Stacja parowa Tefal może posiadać system Calc Collector.
- Krok pierwszy: o konieczności odkamieniania informuje świecąca się kontrolka.
- Krok drugi: odłącz urządzenie od prądu i poczekaj, aż będzie całkiem zimne.
- Krok trzeci: wyjmij szufladkę z kamieniem, opróżnij ją, umyj, wysusz i zamontuj ponownie.
Jeżeli twoja stacja parowa należy do tańszych modeli i nie ma tego udogodnienia, wówczas musisz regularnie wymieniać na nowy cały wkład antywapienny.
Jak odkamienić stację parową Braun?
Jeżeli twoja stacja parowa Braun ma system Fast Clean, jej odkamienianie jest bardzo łatwe.
- Krok pierwszy: jeżeli konieczne jest wykonanie odkamieniania, zaświeci się ikonka.
- Krok drugi: odłącz urządzenie od prądu i poczekaj, aż będzie całkiem zimne.
- Krok trzeci: przygotuj miskę albo zlew, do którego zlejesz zabrudzoną wodę.
- Krok czwarty: odkręć korek i zaczekaj, aż zanieczyszczona woda spłynie do podstawionego naczynia.
- Krok piąty: zakręć korek, włącz urządzenie i zresetuj funkcje usuwania kamienia poprzez przytrzymanie przycisku oczyszczania przez dwie sekundy.
Domowe sposoby na odkamienianie stacji parowej
Niektórzy użytkownicy preferują domowe sposoby na odkamienianie stacji parowej. W tym celu używają różnych, ogólnodostępnych produktów.
Musisz jednak wiedzieć, że to, co dobrze sprawdza się do usunięcia kamienia na przykład z wnętrza czajnika. Niekoniecznie będzie współpracować ze stacją parową, która ma bardziej skomplikowaną budowę, wewnętrzne przewody etc.
W najlepszym przypadku tego rodzaju odkamienianie po prostu nie usunie całego osadu, a w najgorszym – może coś uszkodzić. Jednak możesz spróbować metody, które są dość bezpieczne.
Odkamienianie stacji parowej octem
Odkamienianie stacji parowej octem to najpopularniejszy sposób na jej łatwe wyczyszczenie.
W tym celu zmieszaj ocet z wodą w równych proporcjach. Najpierw umyj stopę żelazka, a potem wlej roztwór do pojemnika i włącz urządzenie. Sprzęt wykona za ciebie całą pracę. Nie martw się, jeżeli początkowo woń octu jest mocno wyczuwalna – szybko się ulotni.
Odkamienianie stacji parowej kwaskiem cytrynowym
Dość bezpiecznym rozwiązaniem jest odkamienianie stacji parowej przy pomocy czystej wody i kwasku cytrynowego.
Te dwa składniki należy wymieszać w proporcji jedna szklanka wody i dwie łyżki kwasku. Najpierw umyj roztworem stopę żelazka (możesz pomóc sobie patyczkami do uszu), a następnie wlej go do pojemnika. Włącz urządzenie na największą moc i przeprasuj jakieś niepotrzebne tkaniny.
Odkamienianie żelazka stacji parowej, czy też jest ważne?
Zazwyczaj zamontowane przez producentów systemy odwapniania są bardzo skuteczne i dobrze radzą sobie z osadami. Dotyczy to jednak części z bojlerem, a stacja parowa składa się niejako z dwóch części.
Żelazko także narażone jest na pojawienie się w nim kamienia, chociaż są to raczej skrajne przypadki. Zazwyczaj system wyłapuje ewentualne zanieczyszczenia na wcześniejszym etapie.
Producenci nie zawsze dają jasne wskazówki co do tego, jak postępować w tej sytuacji. Na przykład marka Philips zaleca aby:
- Krok pierwszy: odłącz stację parową od prądu i poczekaj, aż całkiem wystygnie.
- Krok drugi: opróżnij zbiorniczek Easy De-Calc.
- Krok trzeci: wlej do niego pół litra wody destylowanej.
- Krok czwarty: zamknij zbiorniczek i włącz urządzenie.
- Krok piąty: przez kilka minut prasuj nim po jakimś niepotrzebnym materiale, na przykład szmatce do momentu, aż nie będzie pozostawał żaden ślad.
Sprawdź, jakie zalecenia ma producent twojego sprzętu. Jeżeli nie daje on jasnych wskazówek, a ty zauważyłeś kamień w żelazku, skontaktuj się z nim.
Jak często odkamieniać stację parową?
O konieczności odkamieniania stacji parowej urządzenie samo cię poinformuje, co jest bardzo wygodną opcją.
Zazwyczaj przy częstym stosowaniu należy się tego spodziewać co miesiąc. Niektórzy producenci zalecają wykonanie tej czynności co 15 litrów wody, która przepłynie przez urządzenie. Nie jest to jednak czynność skomplikowana ani uciążliwa, dlatego szczególnie w nowoczesnych sprzętach nawet jej nie odczujesz.
Wszystko zależy od tego, jak często używasz generatora pary oraz jak twarda jest woda u ciebie. Możesz używać oczywiście wody demineralizowanej albo filtrowanej. Pamiętaj, że zadbane urządzenie posłuży ci dłużej.
Dobrym pomysłem jest wylewanie wody ze zbiornika stacji parowej po zakończeniu prasowania. Dzięki temu kamień będzie się wolniej osadzał, a ty zaoszczędzisz jeszcze więcej czasu.
Jak odkamienić stację parową – podsumowanie
Odkamienianie stacji parowej jest niezbędną czynnością, aby urządzenie dobrze działało. Jednak dzięki ułatwieniom, nie jest to trudne i każdy sobie z tym poradzi. Najwygodniejszą opcją jest taka, gdzie do zbierania zabrudzonej wody służy specjalny pojemnik albo szufladka, którą po prostu trzeba opróżniać.
Nie ma niczego trudnego również w systemie czyszczenia opartym o specjalny filtr, poza faktem, że trzeba go przemyć albo regularnie wymieniać. Wybór odpowiedniego sposobu czyszczenia podejmiesz już na etapie kupowania generatora pary.
Więcej o tym jak działa generator pary już pisałem i zachęcam do zapoznania się z artykułem.