Zmywarka pod piekarnikiem – Czy można ją tak ustawić?

W poszukiwaniu optymalnego ustawienia sprzętów w kuchni często można zapomnieć, że niektóre sprzęty AGD nie mogą bezpiecznie znajdować się obok siebie. Dlatego pojawiło się pytanie, na które chcemy dziś odpowiedzieć, a mianowicie: czy można postawić zmywarkę pod piekarnikiem i jak może to wpłynąć na te dwa urządzenia?

Zabudowa piekarnika w słupku

Coraz częściej korzystamy z tego typu rozwiązania, ponieważ jest bardzo wygodne. Nie musimy się schylać podczas „podglądania” przyrządzanych potraw, a także sięgać po blachy i brytfanki boleśnie zginając plecy.

Wszystko odbywa się z wygodnej pozycji, na wysokości naszego wzroku. Taka opcja jest bardzo powszechna w niejednej kuchni, jednak umieszczenie pod piekarnikiem zmywarki to jest rzadkość, po którą jednak coraz częściej chcielibyśmy sięgnąć.

Wiele osób nie decyduje się na taki montaż, ale istnieją zwolennicy tego ustawienia.

Sprzedawane obecnie sprzęty są nowoczesne i dobrze izolowane, jednak jeśli nie ma takiej palącej potrzeby, to lepiej nie umieszczać w słupku zarówno piekarnika, jak i zmywarki.

Powody, dla których lepiej nie stawiać zmywarki pod piekarnikiem

Pracująca zmywarka generuje duże ilości pary, a więc wokół niej panuje wilgotna atmosfera. Wystarczy tylko spojrzeć na niektóre zmywarki z rankingu. Część z nich ma funkcje naturalnego suszenia, to znaczy, że po skończonym cyklu płukania, zmywarka sama otwiera swoje drzwi i naczynia same się suszą.

Wtedy para będzie unosić się do góry, w stronę rozgrzanego piekarnia, to może to niekorzystnie wpływać na oba urządzenia.

Z czasem pod wpływem dużej wilgotności piekarnik może przestać wyglądać estetycznie, a nawet ulec awarii.

Warto też pamiętać o tym, że gwarancja na taki sprzęt, w przeważającej ilości przypadków, przestanie je obowiązywać. W zaleceniach niektórych producentów wykluczone jest instalowanie tych urządzeń bezpośrednio obok siebie.

Ostatecznie może nam to też utrudnić i skomplikować korzystanie z obu sprzętów, ponieważ nie należy ich wówczas użytkować w tym samym czasie.

Nawet jeśli uprzesz się na zmywarkę pod piekarnikiem, to wiedz że typowe piekarniki z rankingu przeznaczone są do węższej wnęki meblowej niż zmywarki do zabudowy. To oznacza konieczność przemyślenia ze stolarzem sposobu jego montażu.

Kiedy można umieścić zmywarkę pod piekarnikiem?

W sytuacji, kiedy takie rozwiązanie jest konieczne i trudno z niego zrezygnować, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim postaraj się aby stolarz dał odpowiednią grubość płyt pomiędzy urządzeniami, typowe 18 mm płyty mogą okazać się nie wystarczające.

Dla pewności, warto też sprawdzić możliwość takiego montażu w instrukcji, a dodatkowo zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi ich obsługi.

Miejmy na uwadze, że zwykle odpada możliwość zamontowania piekarnika i zmywarki w słupku, jeśli mowa o urządzeniach standardowych gabarytów. Ich nie da się rozmieścić w sposób ergonomiczny, ponieważ fabrycznie nie zostały do tego przystosowane.

Co innego jest w przypadku urządzeń kompaktowych. Te produkowane są z myślą o ich łatwiejszym upakowaniu w mniejszych przestrzeniach kuchennych.

Poza tym nigdy nie decyduj się na umieszczenie zmywarki nad piekarnikiem. W razie ewentualnej awarii sprzętu, piekarnik zostanie zalany wodą, a to grozi poważnym niebezpieczeństwem, a nawet sporym ryzykiem pożaru.

Na koniec pamiętaj, że jeśli już nie masz wyjścia i sprzęty kompaktowe muszą zostać zamontowane w słupku, to należy je czymś od siebie odizolować.

Nie wolno mocować ich bezpośrednio na sobie, ponieważ będziemy mieć kłopot w momencie awarii zmywarki. Piekarnik będzie trzeba na czymś postawić, a szukanie tymczasowego, szybkiego rozwiązania, zwykle staje się problematyczne.

Podsumowując, zmywarka pod piekarnikiem w zabudowie nie jest najlepszym pomysłem i lepiej jednak szukać innych rozwiązań, z zachowaniem ergonomii w przestrzeni kuchennej.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej