Prostownica z jonizacją czy bez? Która jest lepsza?

Prostownica jest jednym z ważniejszych sprzętów fryzjerskich, który warto mieć w swoim domu. Na rynku oczywiście jest wiele modeli, również z różnorodnymi funkcjami dodatkowymi. Jedną z podstawowych różnic między nimi jest prostownica z jonizacją czy bez niej. Oto kilka informacji na temat tego czy warto do niej dopłacić.

Czym jest jonizacja?

Jonizacja to specjalny system używany w niektórych prostownicach, a także na przykład w suszarkach. Podczas stylizacji włosów wysoką temperaturą, na ich powierzchni gromadzą się ładunku elektryczne naładowane dodatnio. To one są odpowiedzialne za efekt puszenia się włosów.

Prostownica z jonizacją zapobiega temu poprzez wytwarzanie jonów ujemnych. W połączeniu daje to neutralny rezultat. Włosy dzięki temu nie są podatne na elektryzowanie, a estetyczna fryzura utrzymuje się na dłużej.

Jonizacja może w prostownicy być zainstalowana na jeden z dwóch sposobów:

  • Niektóre modele są wyposażone w generator jonów ujemnych. Działanie takiego generatora jest z pewnością najbardziej zauważalne. Jednak wpływa on na cenę i wielkość urządzenia. Nie jest to dobry wybór dla osób, które dużo podróżują i chcą urządzenie zabierać ze sobą.
  • Większość jonizacji w prostownicach odbywa się na powierzchni ich płytek grzewczych. Te modele pokazuje nasz ranking, w którym są najlepsze prostownice.   Są one pokryte specjalną powłoką, która na skutek wysokiej temperatury uwalnia jony ujemne. Wnikają one w głąb włosów i poprawiają ich kondycję.

Jak jonizacja wpływa na wygląd włosów?

Dzięki prostownicy z funkcją jonizacji włosy są bardzo miękkie i gładkie. Daje to także naturalny efekt.

Nie trzeba do tego stosować żadnych produktów do stylizacji. Po przeczesaniu ich palcami będą się układać na swój własny sposób.

Produkty do stylizacji dawać mogą efekt hełmu, ponieważ sklejają one kosmyki. Jonizacja działa tak, że nie widać na pierwszy rzut oka jej użycia.

Jonizacja jest szczególnie korzystna dla osób mających włosy farbowane. Dzięki niej ich łuski są domknięte. Zapobiega to przesuszeniu fryzury. Włosy na dłużej zachowują wilgoć. Efekty farbowania także są trwalsze, a farba się nie wypłukuje.

Zaletą jonizacji jest fakt, że efekty działania widać już po pierwszym użyciu. Nie jest to skomplikowany zabieg fryzjerski, który trzeba wielokrotnie powtarzać. Kilka chwil wystarczy, żeby włosy odzyskały blask.

Jak wygląda prostownica z jonizacją?

Jonizacja nie jest funkcją, która w jakikolwiek sposób wpływa na zewnętrzny wygląd urządzenia. Często jej działanie jest uzależnione od użycia specjalnego przycisku. Można więc samodzielnie zdecydować, czy się z niej skorzysta.

Jonizacja nie wpływa także na sposób działania prostownicy. Nie powoduje dłuższego nagrzewania, nie daje efektów wizualnych, zapachowych i innych, dlatego jest niewidoczna na pierwszy rzut oka.

Różnice między prostownicą z jonizacją a bez niej

Z pewnością podstawową różnicą pomiędzy prostownicą z jonizacją lub bez niej jest cena.

Sprzęt bez tej funkcji będzie nieco tańszy (średnio o kilkadziesiąt złotych). Do użytkowania tylko od czasu do czasu z pewnością się sprawdzi.

Jednak w przypadku częstego stosowania, szczególnie na włosach wysokoporowatych, lepszym wyborem będzie prostownica z jonizacją. Domknie ona rozchylone łuski, dlatego wilgoć we włosach utrzyma się dłużej.

Prostownice z jonizacją bardzo często są wyposażone także w promieniowanie podczerwone. Wpływa ono na jeszcze lepsze rozprowadzenie ciepła po powierzchni włosów, a tym samym ich ochronę.

Podsumowanie

Nowoczesne prostownice zmniejszają tarcie włosów. Dzięki temu zachowują one swoją wilgotność. To duża korzyść z wyboru jonizacji. Osoby, które bardzo rzadko decydują się na używanie prostownicy, nie muszą jednak wybierać tego systemu i dzięki temu nieco zaoszczędzą. Wybór: prostownica z jonizacją czy bez zależy więc od efektu, jaki chce się uzyskać i budżetu, który chce się na ten cel przeznaczyć.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej