Odkurzacz słabo ciągnie – Kilka przyczyn i rozwiązań

Odkurzacz, który nie zbiera zanieczyszczeń z taką mocą, jak powinien, to prawdziwa zmora. Efektywne urządzenia cechują się właśnie dużym ssaniem. W przeciwnym wypadku nie są w stanie poradzić sobie z uciążliwymi zabrudzeniami, jak sierść zwierząt czy włosy. Co może być przyczyną nieodpowiedniej mocy ssącej, jeśli wina nie leży w jakości samego sprzętu?

Worek wypchany po brzegi

W pierwszej kolejności warto jest sprawdzić, jak bardzo zapchany jest worek lub pojemnik odkurzacza. Czy wymieniamy go wystarczająco często?

W zależności od rodzaju worka (papierowy lub tekstylny) poziom ssania może spaść nawet przy jego niecałkowitym zapełnieniu. Konieczne jest więc jego cykliczne opróżnianie i wymiana na nowy, nawet przy zapełnieniu sięgającym zaledwie 75%, a wówczas wyraźnie odczujemy poprawę mocy ssącej.

Zablokowana ssawka

Warto prześledzić też drogę, jaką muszą przejść zanieczyszczenia, oceniając czy żaden element nie został zatkany. Mowa tu np. o wężu, teleskopowych rurach, turboszczotce czy ssawce.

Ta ostatnia bywa na to szczególnie podatna. Nierzadko winne są temu sierść czy większa ilość zebranych w kłąb włosów. Taki kołtun stanowi poważną barierę dla ssącego odkurzacza.

Nierzadko przepływ blokują też większe elementy, które przypadkowo zebraliśmy z podłogi, jak skarpetki, chusteczki higieniczne czy inne zagubione drobne i większe przedmioty.

Zanieczyszczony filtr

Warto dbać także o czystość filtra, ponieważ jego zapchanie również może wpłynąć na spadek mocy naszego sprzętu.

Każdy model ma inny filtr, dlatego dobrze jest zwrócić uwagę, jakiego rodzaju filtr posiada nasz odkurzacz.

Może to być gąbkowy, epa, hepa, a także cylindryczny. Wszystkie wymagają innego czyszczenia lub wymiany, jeśli zostaną już zużyte. Lepiej nie czekać do ostatniej chwili z jego zakupem, ponieważ ograniczamy wówczas skuteczność filtracji, a to wpływa bezpośrednio na jakość powietrza podczas odkurzania.

reklama

Nieszczelny suwak na uchwycie rury

Niektóre modele odkurzaczy posiadają specjalny suwak regulujący siłę ssącą. Zwykle są to starsze urządzenia, pozbawione pokrętła na obudowie.

Bywa, że i tam może dojść do nieszczelności. Usłyszymy wówczas charakterystyczny świst. Wystarczy wówczas przesunąć suwak na odpowiednią pozycję i uzyskamy oczekiwaną moc ssania.

Nieszczelna obudowa

Szczelność odkurzacza oznacza jego efektywną pracę. Jeśli usłyszymy jakieś świsty lub gdy urządzenie nagle zaczyna pracować głośniej i jego użytkowanie staje się z tego powodu nieprzyjemne, to warto zbadać szczelność obudowy. Naprawa nie musi być trudna, ponieważ można się posłużyć taśmą uszczelniającą, która rozwiąże problem.

Awaria silnika

Tego typu problem należy do najpoważniejszych, ponieważ najprawdopodobniej będzie się musiał skończyć wymianą odkurzacza na nowy. Raczej nikt już nie naprawia silników (chyba, że samodzielnie), a na pewno ich nie kupuje do montażu.

Zwykle w takiej sytuacji lepiej jest nabyć nowy odkurzacz, bo jest to znacznie tańsze. Wtedy polecamy zobaczyć odkurzacze w rankingu. Awaria silnika najczęściej dotyczy starych i wysłużonych już sprzętów.

Możemy się jej spodziewać, kiedy urządzenie zacznie nieprzyjemnie i głośno buczeć, nie potrafi skutecznie zbierać zanieczyszczeń. W poważniejszych przypadkach poczujemy swąd spalenizny, a nawet dymek.

Uszkodzenie modułu sterującego

W grę może także wchodzić awaria elektroniki, np. modułu sterującego ssaniem odkurzacza. Jedynym wyjściem jest wtedy zakup nowego modułu sterującego i jego wymiana.

Problem z akumulatorem

Odkurzacze bezprzewodowe mają swoją ograniczoną żywotność, ze względu na wbudowane akumulatory. Jeśli zaczynają słabo zbierać zanieczyszczenia, to albo należy je naładować, albo wymienić baterię.

Jedną z oznak takiego kłopotu jest wyraźnie dłuższe ładowanie, a mimo tego niewielka jego efektywność związana z krótszym czasem pracy na baterii. Chcąc rozwiązać ten problem, trzeba oszacować czy aby na pewno warto jest kupić nowy akumulator, czy może lepiej cały odkurzacz. Co będzie tańsze i bardziej opłacalne?

Jak się okazuje, słaba moc ssąca ma dużo przyczyn. Wiele z tych problemów łatwo jest sprawdzić i wyeliminować samodzielnie, bez pomocy fachowa czy natychmiastowego kupowania nowego sprzętu. Trzeba tylko podejść do tego zadania z uwagą i cierpliwością.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej