Jaki toster wybrać? Na co zwrócić uwagę? Poradnik zakupowy

Toster Amica

Jaki toster do kanapek będzie najlepszym wyborem? Przygotowałem krótki przewodnik zakupowy, w którym omówię wszystkie kluczowe parametry.

Jaki toster wybrać? Najważniejsze parametry

Wybierając najważniejsze funkcje brałem pod uwagę najlepsze tostery z rankingu. Są tam do wyboru same godne uwagi propozycje w różnych przedziałach cenowych. 

Wybierając tostery zwracałem uwagę na opinie użytkowników, moc urządzenia, funkcje dodatkowe oraz na to z jakiego tworzywa są wykonane.

Moc tostera

W momencie, kiedy zastanawiasz się jaki toster wybrać, jego moc jest zdecydowanie najważniejszym parametrem. Zbyt niska sprawi, że tosty zamiast chrupiące będą gumowate albo zaczną się przypalać i zyskają smak sucharków.

Tostery z wyższej półki mają moc ponad 1000 W. Tu przede wszystkim masz pewność, że urządzenie szybko się rozgrzeje i szybko przygotuje tosty. Tym samym będzie bardziej energooszczędne, bo prąd pobierać będzie bardzo krótko.

Tańsze modele zazwyczaj dysponują mocą 700-800 W. To zdecydowanie mniej, co przełoży się niestety na jakość przygotowywanych grzanek.

Pisałem ile prądu zużywa toster i nie masz co przejmować się rachunkami. Są niewielkie bo toster działa krótko.

Pojemność tostera

Liczba i szerokość otworów tostera wpływa na to, jak wiele tostów jednocześnie przygotujesz i czy możesz w tym celu użyć grubiej pokrojonych kromek. Nie lekceważ więc tej cechy. Oczywiście, dla jednej osoby wystarczy pojedyncza szczelina. 

Jednak dla większej rodziny warto wybrać model co najmniej dwu- a najlepiej czteroszczelinowy. Pamiętaj, że tosty je się na ciepło, więc czekanie, aż kolejna porcja się upiecze jest trochę irytujące.

Regulacja stopnia opiekania

Jedni wolą porządnie przypieczone tosty, a inni – ledwie blade. Dlatego regulacja stopnia opiekania pozwala na spełnienie oczekiwań wszystkich. Łatwo, na przykład przy pomocy pokrętła ustawisz, jak mocno ma być zrumieniona dana partia.

Materiał obudowy tostera

Materiał obudowy wpływa nie tylko na wygląd, ale również na trwałość. Porządnie wykonany z tworzywa sztucznego albo z metalu jest łatwiejszy do utrzymania w czystości.

Toster w trakcie pracy może się nagrzewać, ale jednak powinien być przed tym zabezpieczony na przykład poprzez zastosowanie gumowych nóżek i elementów, za które można chwycić.

Wygląd zewnętrzny tostera

Jeżeli planujesz, aby toster przez cały czas stał na blacie kuchennym, jego wygląd musi pasować do wnętrza. Wiele osób wybiera na przykład modny styl retro. 

Na rynku dostępne są także takie modele, o zaokrąglonych kształtach i w wielu kolorach, również pastelowych.

Funkcje tostera

Toster powinien mieć dodatkowe zabezpieczenia. Do takich należy automatyczne wyłączanie urządzenia, jeżeli kromka chleba zablokuje się w środku. 

Użytkownik musi mieć także możliwość skorzystania z przycisku stop, który natychmiast je wyłącza, na przykład w momencie pomyłki w ustawieniu mocy przypieczenia pieczywa.

To nie koniec ciekawych funkcji. Sprawdź także centrowanie tostów. Oznacza to, że kiedy włożysz tost do urządzenia, automatycznie zostanie ustawiony w taki sposób, by być w równej odległości od grzałek z obu stron.

Przydatne jest także rozmrażanie, szczególnie jeżeli zapomnisz wieczorem wyjąć chleb z zamrażarki.

Tacka na okruchy

Tacka na okruchy to mała rzecz, a pozwala zachować porządek. W tosterze zbierają się okruchy z chleba. Aby nie musisz wytrzepywać wnętrza urządzenia po każdej partii, wystarczy wysunięcie niewielkiej tacki spod spodu, na której gromadzą się resztki tostów.

Ruszt do bułek

Ruszt do bułek jest specjalnym dołączanym elementem, który zakłada się ponad szczeliny tostera. Ułożysz na nim bułki, które chcesz zrumienić. Ciepłe powietrze wydobywające się z tostera spowoduje, że bułki lekko się podpieką. Więcej o tym co można zrobić w tosterze pisałem i niektóre rzeczy zaskakują.

Rodzaje tosterów

Istnieją dwa podstawowe rodzaje tosterów.

  • Klasyczny, ładowany od góry, wyróżnia się swoimi niedużymi gabarytami. Dzięki temu łatwo jest go przestawiać i schować na przykład do szafki. Są one także dostępne w dobrej ofercie cenowej. Minusem jest mniejsza funkcjonalność, ponieważ do środka wkładać można wyłącznie pieczywo.
  • Toster poziomy, do którego grzanki wkłada się od boku, zajmuje więcej miejsca. Jest to również sprzęt mniej popularny. Jego atutem jest niewątpliwie możliwość włożenia całej kanapki, z różnymi dodatkami, jeżeli tylko wielkość szczeliny na to pozwala.

Dodatkowe wyposażenie tosterów i funkcje godne uwagi

Istnieje kilka dodatkowych funkcji i dodatków, które można spotkać w tosterze, o czym też wspomina mój poradnik jak działa toster.

  • Poza rusztem do bułek, popularne są wkładki, dzięki którym na tostowanym pieczywie pojawi się wypalony wzór. Nie wpływa to oczywiście na smak, ale jest sporą atrakcją szczególnie dla dzieci.
  • Toster z jajowarem to takie urządzenie 2w1. W tym samym czasie podgrzejesz kromkę chleba oraz przygotujesz jajko. Jest to więc pełne śniadanie z minimalnym wysiłkiem z twojej strony.
  • Rozmrażanie, o którym już wspominałem, to świetna opcja. Dzięki niemu błyskawicznie uzyskasz odświeżone pieczywo gotowe do jedzenia.
  • Miejsce na schowanie przewodu zasilającego jest cenną opcją w każdym sprzęcie AGD i toster nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Podsumowanie jaki toster do kanapek wybrać

Jeżeli zastanawiasz się, jaki toster wybrać, przede wszystkim zwróć uwagę na jego moc. To element, który najbardziej wpływa na zadowolenie z użytkowania sprzętu. Zbyt słaba moc sprawi, że tosty nie będą idealne.

Zwróć uwagę także na wszelkie elementy dodatkowe. Od tego, jaki toster kupić? Zależeć będzie jak wiele rzeczy może ci ułatwić. Szczególnie przydatne jest rozmrażanie pieczywa, dzięki czemu już nigdy o tym nie zapomnisz.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz