Jaki odkurzacz bezprzewodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Dwa odkurzacze bezprzewodowe jeden koło drugiego położone na podłodze

Odkurzacze bezprzewodowe stają się coraz bardziej powszechne. Jedni kupują je jako odkurzacze spełniające podstawowe zadanie, inni jako dodatek do urządzeń standardowych. Pewnym jest, że stają się coraz bardziej skuteczne i wydajne, ze względu na rosnącą konkurencję na rynku. Jaki odkurzacz bezprzewodowy będzie więc najbardziej odpowiedni?

Siła ssąca

Włączony odkurzacz bezprzewodowy

Osoby użytkujące odkurzacze na co dzień doskonale wiedzą, że urządzenia te muszą mieć odpowiednią siłę ssąca, aby dobrze zbierać kurz i zabrudzenia z różnego typu powierzchni.

Wielokrotnie bierze się wówczas pod uwagę moc silnika, jednak to nie tylko ona odpowiada za mocne ssanie. Choć rzeczywiście, w dużym uproszczeniu im wyższa wartości mocy silnika, tym odkurzacz będzie lepiej zbierał zanieczyszczenia.

Czytając etykiety odkurzaczy, możemy się spotkać z dwiema wartościami:

  • siła ssąca mierzona w Paskalach (pa)
  • siła ssąca mierzona w AirWatt [AW]

Przyjęło się uznawać, że przyzwoita wartość mocy nie powinna być niższa, niż 15000 Pa. Ponad 25000 Pa to już naprawdę dobry sprzęt, który zaskoczy nas swoją siłą ssącą. W przypadku AirWatt, których nie można mylić z watami, jakie są nam znane, rozglądajmy się za odkurzaczami oferującymi 100-160 AW, a jeśli będzie on miał ponad 200 AW, to już znakomity wynik.

Bywa, że producenci podają też wartość będącą napięciem akumulatora. To też jest ważne i tu celujmy w sprzęt z akumulatorem o napięciu od 21V wzwyż.

Tryby mocy

Zbliżenie na dłoń osoby, która trzyma odkurzacz bezprzewodowy pionowy z widocznymi przyciskami startu i przyśpieszenia pracy

Wiele odkurzaczy pionowych oferuje prace w trzech różnych trybach mocy: od standardowego po najwyższy, czyli Boost.

Nie dajmy się więc zwieść producentom, którzy podają siłę ssącą w trybie Boost, ponieważ niektóre odkurzacze są w stanie pracować na tak wysokiej mocy zaledwie 10 minut.

Jest to niewystarczający czas, aby posprzątać całe mieszkanie i zwykle korzystamy z tego trybu w wyjątkowych przypadkach przy intensywnych zabrudzeniach.

Długość pracy na akumulatorze

Zbliżenie na informację o czasie pracy, znajdującą się na rączce odkurzacza bezprzewodowego pionowego

Ogromne znaczenie ma czas pracy odkurzacza na w pełni naładowanej baterii. Zwykle jest to od 30 do 60 minut, w zależności od jakości i ceny sprzętu. Tę wartość należy dopasować do własnych potrzeb, a szczególnie metrażu naszego mieszkania. Ranking odkurzaczy bezprzewodowych pokazuje czas pracy różnych modeli i zwróciliśmy w nim uwagę na prawdziwe opinie użytkowników.

Pisaliśmy też o tym ile wytrzymuje akumulator w odkurzaczu i jak wygląda ładowanie odkurzacza bezprzewodowego.

Jeśli decydujemy się na pracę w trybach wykorzystujących wyższą moc, to musimy się liczyć z wyjątkowo krótkim czasem pracy. Wiele modeli oferuje możliwość dokupienia dodatkowego akumulatora.

Warto zwrócić uwagę także na jego żywotność. Dobrym wynikiem będzie pułap 400 godzin odkurzania. Taka żywotność powinna być minimalna podczas rozważania zakupu sprzętu. Są jednak modele gwarantujące nawet dwa razy dłuższą żywotność akumulatora.

Szczotki w zestawie

Dwa odkurzacze bezprzewodowe pionowe i szczotki, które znajdują się w zestawie jednego i drugiego odkurzacza, położone na podłodze

Kupując odkurzacze bezprzewodowe, które nie należą do tanich sprzętów, zwracajmy też uwagę na ilość szczotek, które dołączone są do zestawu. Im więcej, tym lepiej.

Ważne są to najbardziej praktyczne, znacznie ułatwiają naszą pracę, jak elektroszczotka radząca sobie z większymi i mniejszymi zabrudzeniami, włosiem czy sierścią.

Bez wątpienia istotna jest także szczotka do parkietów, nierysująca wrażliwych podłóg czy szczelin, która wspomaga odkurzanie wszelkich zakamarków.

Funkcja odkurzacza ręcznego

Dłoń osoby, która trzyma odkurzacz ręczny i odkurza nim sofę

Odkurzacz dający możliwość zmniejszenia swoich rozmiarów, przez co staje się bardziej poręczny, to prawdziwy skarb. Kupując jedno urządzenie, zyskujemy dwa.

Odkurzacz ręczny znakomicie nadaje się do sprzątania samochodu czy garażu, ale też jako szybka pomoc podczas sprzątania kanapy. Wiele modeli oferuje nam dużą wygodę uzyskania odkurzacza ręcznego. To proste i odbywa się zaledwie za pomocą jednego przycisku.

Podświetlenie nasadki

Zbliżenie na podświetloną nasadkę odkurzacza bezprzewodowego

Niektórzy uważają, że podświetlenie stanowi tylko atrakcyjny dodatek. To jednak niedocenienie, bo funkcja ta sprawia, że odkurzanie staje się łatwiejsze i bardziej komfortowe.

Sprawdza się więc szczególnie podczas odkurzania pod szafkami, kanapami i w trudno dostępnych miejscach. Podświetlając fragment podłogi mamy lepsze spojrzenie na odkurzany obszar.

W ten sposób nie ominie się najmniejszego paprochu czy okruszka. Modele odkurzaczy pionowych zazwyczaj są wyposażone LED i potrafią uczynić odkurzanie bardziej precyzyjnym.

Pojemnik na odpady

Dwa pojemniki na odpady z odkurzacza bezprzewodowego, postawione koło siebie na podłodze

Im większy pojemnik na zabrudzenia, tym lepszy. Wiele model posiada pojemnik mogący w sobie pomieścić od 0,4 do 0,8 l. nieczystości.

Ważny jest także sposób jego opróżniania oraz kształt. Tutaj dobrze jest się sugerować przyciskiem, za pomocą którego otworzymy pojemnik, a śmieci bez kontaktu ze skórą od razu znajdą się w koszu.

Nie może być także za wąski, ponieważ kłęby kurzu zablokują się w jego środku i ostatecznie trzeba będzie użyć ręki do ich opróżnienia. Lepiej, jeśli pojemnik będzie się całkowicie wyjmował, aby w razie potrzeby można go było umyć pod bieżącą wodą.

Waga i manewrowość odkurzacza

Osoba, która trzyma włączony odkurzacz bezprzewodowy pionowy i odkurza nim podłogę

Dobrej jakości odkurzacz nie powinien być zbyt ciężki, ponieważ manewrowanie sprzętem będzie wówczas trudniejsze. Odkurzanie nie musi przecież wymagać od nas użycia wielkiej siły. Powinno być przyjemnym i bezproblemowym zadaniem.

Zwracajmy więc uwagę na urządzenia ważące do 3kg. To sprawia, że są one łatwiejsze w manewrowaniu.

Rodzaj filtracji

Dwa pojemniki na zanieczyszczenia oraz dwa filtry ustawione obok siebie na podłodze z odkurzaczy bezprzewodowych

Klienci często zwracają uwagę na tę cechę, ponieważ cenią sobie wysoką jakość filtracji. Odkurzacze bezprzewodowe pionowe, dzięki technologii cyklonowej, są w stanie bardzo efektywnie oddzielać większe i mniejsze zanieczyszczenia.

Na uwagę zasługują tu więc odkurzacze wyposażenie w  filtr klasy HEPA (High Efficiency Particulate Air filter), które zatrzymują aż 99,9 % cząstek różnej wielkości.

Kurz, alergeny czy pyłki nie dostaną się z powrotem do przestrzeni. Jest to bardzo ważne dla alergików i osób szczególnie wrażliwych.

Poziom hałasu

Generalnie odkurzacze bezprzewodowe pionowe nie należą do cichych urządzeń. Tę konkurencję zdecydowanie lepiej wygrywają sprzęty standardowe, szczególnie te super ciche, których na rynku nie brakuje.

W przypadku odkurzaczy pionowych, są znośne podczas działania w trybie standardowym, gdyż generują hałas do 70 dB. Dużo gorzej jest, jeśli przełączymy je na najwyższą moc. Wówczas potrafią być naprawdę głośne, tym bardziej, jeśli pracujemy z użyciem elektroszczotki.

Funkcja mopa

Coraz więcej modeli oferuje dodatkową funkcje mopa. Są to jednak jeszcze rozwiązania mało dopracowane i stanowią raczej atrakcyjny dodatek niż rzeczywistą pomoc w pracy.

Woda dość wolno ścieka kanalikami, a ponadto mamy więcej pracy, ponieważ czeka nas jeszcze czyszczenie zbiornika na wodę i zanieczyszczenia.

Trudno znaleźć model, który umożliwiałby sprzątanie za pomocą preparatów. Najczęściej producent zaleca mycie podłogi wyłącznie samą wodą, co nie jest zbyt efektywne. Raczej nie jest warto dopłacać, aby cieszyć się funkcją mopa, gdyż to rozwiązanie wydaje się jeszcze nie być dobrze dopracowane.

Elektroniczny wyświetlacz

Zbliżenie na dwa odkurzacze bezprzewodowe, pokazujące ich wyświetlacze, a jeden z nich trzyma dłoń osoby

Czy rzeczywiście elektroniczny wyświetlacz jest tak bardzo pożądaną cechą bezprzewodowego odkurzacza? Na pewno nie, ale znacznie ułatwia pracę. Na ekranie wyświetlają się informacje dotyczące bieżącego użycia baterii, trybu pracy czy nawet rodzaju szczotki. Być może nie jest to więc konieczne, ale pozwala na przyjemniejsze użytkowanie sprzętu.

Podsumowując, odkurzacz bezprzewodowy to bardzo wygodne rozwiązanie i przyda się wszędzie tam, gdzie chcemy szybko i precyzyjnie posprzątać. Jest więc pożądany w każdym domu, szczególnie zamieszkiwanym przez zwierzęta, bo skuteczniej zbieraj sierść i włosy, a przede wszystkim jest zawsze pod ręką.

Nie warto jednak przepłacać, bo modele odkurzaczy bezprzewodowych potrafią osiągnąć wysokie ceny. Lepiej dostosujmy ich parametry do rozmiaru naszego domu, a także konkretnych potrzeb. Stawiajmy też na jakość wykonania i szukajmy promocji, bo tych nie brakuje i dobrej klasy sprzęt można znaleźć za niewielkie pieniądze.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz