Jak używać myjki do okien

używanie myjki do okien

Mycie okien bywa uciążliwą czynnością, na szczęście na rynku dostępne są myjki do okien, które ułatwiają nam to zadanie. Trzeba jednak wiedzieć, jak je używać, aby w pełni wykorzystać ich możliwości. Dlatego poniżej opisujemy jak myć okna myjką aby efekty były zadowalające.

1. Przygotowanie urządzenia

Używanie myjki wymaga wprawy. W pierwszej chwili może się wydawać, że kupiliśmy zupełnie zbędne urządzenie, które nie przynosi nam żadnej satysfakcji. Jednak myjka nadaje się do bardzo wielu powierzchni i sprawia, że myjemy okna bez smug oraz zacieków, a dodatkowo oszczędza czas.

Mycie okien za pomocą myjki należy rozpocząć od przygotowania urządzenia do pracy. Urządzenie musi posiadać naładowany akumulator, co warto sprawdzić dużo wcześniej.

Kolejnym krokiem jest napełnienie osobnego spryskiwacza z detergentem zmieszanym z wodą i szczelne jego zamknięcie.

Koniecznie też trzeba mieć jakąś ścierkę lub odpowiedni pad do mycia okien.

2. Spryskanie szyby

Dobrej jakości urządzenia wyposażone są w osobny spryskiwacz. Należy więc spryskać wodą z detergentem całą szybę, a w ten sposób wszelkie, choćby zaschnięte już zabrudzenia, rozpuszczą się i będzie łatwiej je usunąć.

W sytuacji, gdy myjka nie posiada spryskiwacza, można użyć butelki z wodą i dozownikiem, aby pomóc sobie rozprowadzić wodę po szybie.

3. Mycie ścierką lub padem

Specjalnym padem z mikrofibry lub ścierką czyścimy spryskaną wcześniej szybę. Należy to zrobić na całej powierzchni, bardzo precyzyjnie, bo ten proces usuwa wszelkie zabrudzenia. Ważne aby dotrzeć w każdy róg czy kąt zarówno na powierzchni okna, jak i prysznica czy lustra.

4. Zebranie brudnej wody

Po umyciu powierzchni za pomocą szmatki, następuje zbieranie nadmiaru brudnej wody za pomocą myjki do okien. Odbywa się to podobnie jak w odkurzaczu, ponieważ woda zostaje zassana do zbiornika.

Należy teraz docisnąć gumową ssawkę zbierającą wodę. Wykonujemy nią ruch od góry ku dołowi, bo w ten sposób nie pozostawimy smug oraz zacieków, a każda kropla zostanie zebrana do sucha. Nie można się zatrzymywać podczas tego ruchu i trzeba to robić z wyczuciem. Brudna woda gromadzi się w zbiorniczku, którą później wylewamy.

Na początku efekty mogą nie być zadowalające ale praktyka czyni mistrza. Po kilku umyciach i dojściu do wprawy rezultaty powinny być  satysfakcjonujące.

5. Czyszczenie i konserwacja urządzenia

Po zakończonej pracy należy wylać brudną wodę z pojemnika i umyć gumową ssawkę pod bieżącą wodą. Zbiornik do wody można myć w zmywarce (zależne od producenta myjki do okien).

Należy pozostawić sprzęt do samodzielnego wyschnięcia lub przetrzeć suchą szmatką. Pady z mikrofibry można prać w pralce, a wtedy zawsze będziemy mieć do dyspozycji czyste i suche ściereczki czyszczące.

Nie wolno zanurzać całej myjki w wodzie, ponieważ wilgoć może się dostać do wewnętrznego silnika i doprowadzić do jego awarii. Nie myjemy też zewnętrznej obudowy za pomocą past czyszczących.

Wystarczy przetrzeć ją ściereczką do sucha. Warto także zadbać o akumulator i raz w miesiącu załadować myjkę do pełna. Wówczas bateria posłuży nam przez dłuższy czas.

Dodatkowe porady dotyczące użytkowania

Większość dobrej klasy myjek do okien posiada możliwość dokupienia dodatkowych akcesoriów, jak teleskopowe lance, dysze czyszczące, ssawki gumowe czy pady z mikrofibry. W razie potrzeby istnieje też szansa zakupu wymiennego akumulatora. Więcej konkretnych modeli pokazuje nasz ranking myjek do okien, gdzie znajdują się myjki w różnych przedziałach cenowych.

Podstawowe myjki do okien nie dają możliwości mycia wokół rantów, ram okiennych i w zgięciach powierzchni.

W niektórych modelach dostępny jest także atomizer do detergentu, którym dozujemy płyn do szyb bez konieczności jego uprzedniego mieszania z wodą w pojemniku. W tym celu należy zakupić dodatkowe akcesoria.

Droższe urządzenia informują nas za pomocą diody o stanie naładowania akumulatora, dzięki czemu łatwo ocenić, jak długo można użytkować sprzęt. Standardowe myjki mogą pracować w ciągu 30 minut bez przerwy, a zwykle jest to wystarczający czas, w którym uda się umyć duże powierzchnie okien, płytek, kafli, szklanych stołów, luster czy kabin prysznicowych.

O autorze

Rankingo

Stworzyliśmy tę stronę aby dawać naszym czytelnikom dokładne, bezstronne i niezależne porady na temat tego co kupić. Staramy się dostarczać wartościowe informacje, które są oparte o doświadczenie twórców strony, odpowiednią analizę poszczególnych tematów, danych technicznych produktów oraz opinii klientów. Czytaj więcej