Jak prasować – Prosty poradnik

Żelazko stoi na desce do prasowania a w tle sofa

Prasowanie ubrań to umiejętność, która nie przychodzi sama. Trzeba się tego nauczyć. Znając kilka prostych reguł, jak prasować, łatwo poradzimy sobie z najróżniejszymi tkaninami i fakturami. Warto wcześniej opanować tę sztukę, żeby nie zabrudzić stopy żelazka lub co gorsza, nie zniszczyć ubrań.

1. Sprawdzaj oznaczenia na metkach

Zbliżenie na oznaczenia na metce w ubraniu

Niestety, nie robimy tego zbyt często. W pośpiechu omijamy czytanie metek, na których znajdują się uniwersalne piktogramy, jak prasować ubrania. To duży błąd, bo wystarczy tylko raz użyć wysokiej temperatury, aby przypalić ubranie czy zniszczyć jego strukturę.

Jeśli nie jesteśmy pewni czy dana temperatura grzania nadaje się do prasowania tkaniny, to wystarczy zrobić szybki test.

W tym celu dotykamy czubkiem stopy żelazka fragmentu ubrania w najbardziej niewidocznym miejscu, najlepiej na lewej stronie. Sprawdźmy, jak zachowa się materiał i jeśli nic nie będzie się działo, to możemy bezpiecznie kontynuować prasowanie.

2. Prasuj lekko wilgotne ubrania

Dłoń osoby, która trzyma żelazko, którym prasuje ubranie na desce do prasowania

Podstawą umiejętnego prasowania jest odpowiednie suszenie ubrań. Jeśli dobrze je rozwiesimy na lince po wyjęciu z bębna, rozprostujemy, gdy są jeszcze mokre, to prasowanie nie zajmie nam wiele czasu.

Co ważne, nie należy mocno wysuszać ubrań. Gdy suszymy je w suszarce bębnowej, to stosujemy program do prasowania, który usuwa z włókien mniej wilgoci.

Dobrym zwyczajem jest prasowanie lekko wilgotnych ubrań, choć z tym należy uważać, ponieważ żelazko będzie zużywać wówczas więcej prądu.

Nie poleca się zatem suszenia ubrań „na wiór”, bo będą zbyt sztywne i trudne do wyprasowania.

Do zwilżania ubrań służy spryskiwacz. Pozwala tylko na lekkie zraszanie tkaniny, jej rozluźnienie. Wystarczy delikatna mgiełka, ponieważ zbyt silny strumień może zostawiać plamy na ubraniach.

3. Dopasuj temperaturę grzania

Zbliżenie na żelazko z widocznym pokrętłem regulacji temperatury

Większość żelazek posiada regulację temperatury grzania, chociaż są też wyjątki co pokazuje mój ranking żelazek. Jeżeli natomiast szukasz urządzenia z dużym wyrzutem pary oraz regulacją temperatury to sprawdź mój ranking parownic do ubrań oraz ranking stacji parowych.

Zwykle na pokrętle znajdują się oznaczania, które za pomocą kropek obrazują moc grzania. Takie same informacje znajdziemy też na metce:

  • jedna kropka – prasowanie w najniższej temperaturze,
  • dwie kropki – prasowanie w średniej temperaturze
  • trzy kropki – prasowanie w najwyższej temperaturze

Bardzo łatwo jest przypalić materiał zbyt wysoką temperaturą, dlatego gdy nie jesteśmy pewni, jak ustawić grzanie, a nie ma takiej informacji na metce, to zawsze wykonajmy wcześniej próbne prasowanie na niewidocznym fragmencie tkaniny.

Prewencyjne stosowanie niskiej temperatury do każdego rodzaju tkanin, także nie rozwiąże naszego problemu, ponieważ niektóre ubrania się po prostu nie rozprasują. Poza tym częstym problemem przy ustawieniu minimalnej temperatury jest cieknąca woda z żelazka oraz to, że żelazko słabo grzeje.

Takie materiały, jak len czy bawełna wymagają dużej temperatury grzania, aby mogły się rozprostować i dać oczekiwany efekt.

4. Prasuj na lewej stronie

Najlepszym zwyczajem jest prasowanie ubrań na lewej stronie. Nie wszystkie trzeba prasować w ten sposób, jednak warto stosować tę regułę zawsze, a unikniemy niespodziewanych plam na ubraniach czy białych śladów. Dotyczy to głównie czarnych rzeczy, na których często pojawiają się białe kreski.

Ma to również swoje znaczenie dla prasowania ubrań z nadrukiem czy naszywkami, cekinami lub guzikami. Nadruki mogą się roztapiać pod wpływem wysokiej temperatury, a na lewej stronie nic im nie grozi. Wszelkie ozdobne aplikacje są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę.

Wskazówki dotyczące prasowania ubrań

Duże połacie materiału, jak obrusy czy pościel prasuje się dość łatwo. Problem może się pojawić wtedy, kiedy mamy do czynienia np. z koszulą. To jedno z najtrudniejszych wyzwań podczas prasowania.

Zawsze rozpoczynamy prasowanie od spodniej strony kołnierzyka, a następnie przesuwamy żelazko od środka ku brzegom. Deska wspomoże nas podczas prostowania zmarszczek materiału w części barkowej. Można ją rozciągnąć na powierzchni deski i swobodnie dostać się w każdy kąt materiału.

Następnie prasujemy rękawy, okolice guzików, a na koniec front i plecy.

Prasowanie spodni rozpoczynamy zaś od paska, kieszeni i zakładek, a dopiero później przechodzimy do nogawek, które można wygładzać w kant, jeśli są to spodnie na bardziej uroczyste lub biznesowe okazje.

Chcąc ograniczyć ryzyko wystąpienia nieestetycznych śladów, prasujemy je przez ściereczkę. Tkaniny z haftami prasujemy przez wilgotny ręcznik.

Prasowanie różnych materiałów

Wygładzanie bawełny i lnu wykonujemy na najbardziej rozgrzanej stopie żelazka. W przypadku bawełny w kolorze czarnym najlepiej robić to na lewej stronie, aby nie powstawały nieestetyczne ślady.

Len będzie na to odporniejszy i możemy sobie przy tym pozwolić na bardziej rozgrzane żelazko.

Obchodzenie się z wełną bywa problematyczne, a na pewno musimy traktować ją z użyciem mniejszej temperatury.

Dobrze jest prasować przez wilgotną, bawełnianą szmatkę lekko przykładając stopę żelazka, bez posuwania jej po włóknach.

Wygładzanie wygniecionego jedwabiu może przysporzyć najwięcej trudności. Tu też posłuży nam nawilżona szmatka, ale pamiętajmy, że jest to najdelikatniejszy materiał i nie wolno go traktować wysoką temperaturą. Powinna ona wynosić ok. 90-120 stopni C.

Tkaninę z poliestru można prasować w 90 stopniach C, ponieważ istnieje duże ryzyko, że włókna stopią się pod wpływem gorąca. Tu też można z powodzeniem posłużyć się ściereczką. Tak samo prasujemy wiskozę oraz poliamid.

Na czym prasować?

Najwygodniejsza do prasowania jest deska. Posiada specjalny kształt, który można wykorzystać do prasowania bardziej wymagających ubrań, jak koszule czy bielizna.

Jeśli jednak jej nie posiadamy, to wykorzystajmy inną płaską płaszczyznę, jak stół, krzesło, a nawet podłogę, choć to może mało komfortowe dla uzyskania wygodnej pozycji podczas prasowania. Zawsze należy zadbać o ochronę mebli, układając na nich koc, ręcznik czy inny materiał, który oddzieli nas od bezpośredniej ich powierzchni.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz