Blender czy wyciskarka – Porównanie co jest lepsze
Nie jest łatwo jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co lepiej kupić: blender czy wyciskarkę. Oba urządzenia oferują zupełnie różne rezultaty. Blender przede wszystkim przygotowuje smoothies o gęstej i treściwej konsystencji, podczas gdy wyciskarka dostarcza pełnowartościowe soki. Dlatego warto wybrać sprzęt, który najlepiej odpowiada naszym preferencjom smakowym.
Soki z wyciskarki
Soki wykonane za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej będą lepiej przyswajalne, aniżeli koktajle czy smoothies. Szybciej wypijemy sok, który będzie bardziej orzeźwiający i zaspokoi nasze pragnienie.
Konsystencja soków pochodzących z wyciskarki jest gęstsza. Jasnym jest, że z gruszki czy jabłka otrzymamy typowy sok, a z brokuła będzie to bardziej przecier lub mus. Duże znaczenie dla konsystencji danego napoju będzie więc miał sam dobór składników.
Wyciskarka zaoferuje nam też bardziej trwałe napoje, aniżeli blender. Można je przechowywać w lodówce nawet do 48 godzin.
Warto podkreślić, że soki nie potrzebują żadnej bazy. Czasem dodajemy do nich odrobinę wody, aby stały się bardziej płynne, ale smakują najlepiej, gdy składają się wyłącznie z soczystych owoców lub warzyw. Smak soków to niemal w całości owoce czy warzywa. Możemy uzyskać napój przygotowany wyłącznie z jednego produktu, jak jabłko lub marchew. Jest to dużą zaletą wyciskarki.
Wyciskarka pracuje inaczej
Chcąc zaś analizować właściwości techniczne danego urządzenia, to można wspomnieć, że wyciskarki wolnoobrotowe pracują ciszej. Bywa, że przygotowanie soku zajmuje jednak nieco więcej czasu, a mycie poszczególnych części jest bardziej pracochłonne, niż w przypadku blenderów.
Rzadko kiedy musimy wcześniej obierać składniki ze skórek. Wyciskarka poradzi sobie też z nimi, a soki staną się wówczas jeszcze bardziej wartościowe pod względem witamin.
Ceny wyciskarek, szczególnie tych, na które warto zwracać uwagę, są wyższe. Pod względem wagi czy zajmowanego miejsca na blacie kuchennym, nie różnią się jednak od blenderów kielichowych. Od ręcznych są oczywiście większe i trudno jest schować je w szafce.
Sprawdź nasz ranking wyciskarek wolnoobrotowych, gdzie pokazujemy najlepsze modele.
Koktajle z blendera
Kupując blender powinniśmy się nastawić na przygotowywanie gęstych koktajli owocowo-warzywnych czy smoothies. Czasem przydadzą się też do wykonywania soków lub dipów. Nie przynoszą nam więc jako takiego orzeźwienia, a poprzez odpowiednie zestawienie składników, są w stanie zastąpić nasz lunch, drugie śniadanie, a nawet kolację.
Nierzadko koktajle przygotowujemy na bazie mleka, jogurtu, napoju roślinnego itp. Nie są to więc wyłącznie owoce, ponieważ wówczas przyjęłoby to bardzo gęstą konsystencje musu. Trzeba się więc liczyć z tym, że mają one swoją określoną zdatność do spożycia.
Po pewnym czasie mleko lub jogurt połączony z owocami zacznie się rozwarstwiać. Aby więc zapewnić sobie oczekiwaną świeżość i najlepszą wartość odżywczą, koktajl taki powinien zostać wypity stosunkowo szybko, a najlepiej zaraz po przygotowaniu.
Na smak koktajli i smoothies składają się nie tylko owoce czy warzywa, ale także baza będąca mlekiem, jogurtem bądź innym płynnym napojem. Taka mieszanka stanie się więc bardziej syta.
Używanie blendera
Kielichy blenderów można myć w zmywarce. Wystarczy odłączyć dzbanek od podstawy i umyć go w maszynie lub pod bieżącą wodą. Wszystko zajmuje zaledwie chwilę. Podobnie rzecz się ma z samym przygotowaniem koktajlu. Nie trwa to nawet 3 minuty, kiedy uzyskamy pyszny, zdrowy i gęsty napój, choć owoce lub warzywa trzeba wcześniej obrać ze skórek.
Na koniec jeszcze uwaga na temat ceny. Blendery można kupić stosunkowo tanio, szczególnie te ręczne. Możesz to sprawdzić przeglądając nasz ranking blenderów kielichowych i ranking blenderów ręcznych.
Wyciskarka czy blender – podsumowanie
Podsumowując, wyciskarka da nam klarowny sok, którym zaspokoimy swoje pragnienie. Blender zaś, dzięki gęstej konsystencji napojów, może nam zapewnić zdrowy lunch, pożywną kolację czy odżywcze śniadanie w formie smoothie lub koktajlu.
Tak więc wybór zależy od tego jaki chcemy osiągnąć efekt końcowy.