Klimatyzator przenośny – Poradnik jaki wybrać

Klimatyzatory przenośne w rankingu

Klimatyzatory przenośne zyskują obecnie coraz większą popularność. Przede wszystkim są mobilne i łatwe w montażu, a koszt takiego urządzenia nie stanowi dziś tak dużego wydatku, jak kiedyś. Najtańsze klimatyzatory zaczynają się od ok. 1000 zł, a dodając kolejne 500 zł dostaniemy już sprzęt o naprawdę przyzwoitej jakości.

Klimatyzacja do domu jest więc w zasięgu ręki, trzeba jednak wybrać ten odpowiedni klimatyzator przenośny, który spełni nasze oczekiwania, a dodatkowo będzie energooszczędny, ponieważ bywa włączony nawet 24h na dobę.

Wybierając klimatyzator przenośny zyskujemy upragniony chłód, bez konieczności skomplikowanego i kosztownego montażu. Wystarczy tylko zamocować rurę odprowadzającą ciepłe powietrze i podłączyć do gniazdka. Tego typu urządzenie jest mobilne i można go swobodnie przemieszczać z jednego pomieszczenia do innego, schładzając w ten sposób np. sypialnię lub biuro.

Dla ułatwienia wyboru stworzyliśmy listę kilku klimatyzatorów przenośnych wartych uwagi, które różnią się od siebie wydajnością chłodniczą, mocą, ilością funkcji oraz ceną. Posegregowane są zaczynając od najtańszego modelu.

Warmtec KP35W

12000 BTU / 3,5 kW | do 35 m2 | 1330 W

Dimplex PC 35AMB

12000 BTU / 3,5 kW | do 35 m2 | 1480 W

Whirlpool PACW29COL

9000 BTU / 2,8 kW | do 28 m2 | 1015 W

Ravanson PM-9500

9000 BTU / 2,6 kW | do 26 m2 | 1010 W

Adler AD7909

7000 BTU / 2,06 kW | do 20 m2 | 792 W

Rozważając zakup, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wydajność chłodniczą klimatyzatora. W dużym uproszczeniu przyjmuje się, że, moc 1kW wystarczy na ochłodzenie ok. 10 m2 wnętrza o wysokości 2,7 mm, ale realna moc chłodzenia będzie jednak zależeć od kilku czynników, takich jak:

 • poziom nasłonecznienia danego pomieszczenia
 • ilość okien i drzwi
 • zamontowana wentylacja

Dla niektórych istotny może być także poziom hałasu i tu musimy się przyzwyczaić do szumu, jaki się wydobywa z klimatyzatora przenośnego. Jednak jeśli potrafi schłodzić pomieszczenie w upalne dni, to warto rozważyć jego zakup. Co ciekawe klimatyzatory mają także dodatkowe funkcje, stąd nie są potrzebne tylko latem podczas wysokich temperatur. W razie potrzeby ogrzewają przestrzenie, wentylują je oraz osuszają.

Klimatyzatory przenośne

Warmtec KP35W

Warmtec KP35W

Wydajność chłodnicza: 12000 BTU / 3,5 kW
Poziom hałasu: 54 dB
Sugerowana wielkość pomieszczenia: do 35 m2
Moc: 1330 W

Klimatyzator przenośny Warmtec KP35W to urządzenie w wysokiej cenie, jednak dzięki swoim parametrom, skutecznie wyróżnia się na tle konkurencji. Mamy tu do czynienia ze sprzętem, który w szybki i skuteczny sposób ochłodzi pomieszczenie do 35 m2, o czym świadczy wysoka wydajność chłodzenia 3,5 kW. Może więc mieć szerokie zastosowanie nie tylko w domach, ale także w biurach, urzędach, gabinetach i innych miejscach. A to wszystko bez kosztownej i skomplikowanej instalacji urządzenia na miejscu. Do tego da się go wszędzie ze sobą zabrać.

Przepływ powietrza w granicach 350m3/h zapewni bardzo szybkie uzyskanie rezultatów w postaci oczekiwanego chłodu w pomieszczeniu. Można też dowolnie ustawiać temperaturę w zakresie od 18 do 32 °C.

Ten model, podobnie jak inne, dostosowany jest do użytkowania przez cały rok i ma trzy główne funkcje. Za jego pomocą ochłodzimy pomieszczenie, ogrzejemy je i zapewnimy przyjemną cyrkulację powietrza.

Wydajny i cichy

Poza wysoką wydajnością chłodzenia, urządzenie jest jednym z najcichszych klimatyzatorów przenośnych na rynku. Jego głośność pracy to 54 dB, co jest świetnym wynikiem porównując z innymi modelami.

Ciekawym rozwiązaniem, pasującym do dzisiejszych czasów jest wbudowane Wi-fi. Dzięki temu można sterować parametrami pracy na odległość, będąc poza domem czy biurem. Przykładowo możesz ustawić, by pomieszczenie było chłodne, zanim pojawisz się na miejscu.

Za sprawą funkcji osuszania w tempie do 36 l na 24 h, klimatyzator będzie pozwalał uzyskać oczekiwaną wilgotność, co sprawi, że uczucie duszności przestanie Ci już towarzyszyć. Pomaga to też w usunięciu pleśni i grzybów na ścianach lub podłogach.

Jeśli nie chcesz ingerować w zmiany temperatury, to zawsze możesz wybrać tryb wentylacji, a powietrze będzie swobodnie cyrkulować w pomieszczeniu.

Klimatyzator to także wygodna obsługa ze względu na wbudowane funkcje, jak automatyczne odprowadzanie skroplin w trybie chłodzenia lub zmywalny filtr powietrza zatrzymujący duże zanieczyszczenia, np. włosy, sierść czy kurz. Warto pamiętać, że automatyczne odprowadzanie skroplin zwalnia z obowiązku opróżniania urządzenia, który bywa problemem w innych, tańszych modelach.

Jedyne, co może pozostawiać wiele do życzenia, to cena i nudny wygląd, ale to już kwesta gustu.

Plusy

 • wydajny
 • ilość funkcji
 • mobilny
 • przyzwoita głośność pracy
 • pilot zdalnego sterowania
 • wbudowane Wi-fi
 • 4 w 1

Minusy

Dimplex PC 35AMB

Dimplex PC 35AMB

Wydajność chłodnicza: 12000 BTU / 3,5 kW
Poziom hałasu: 65 dB
Sugerowana wielkość pomieszczenia: do 35 m2
Moc: 1480 W

Dimplex PC 35AMB to już produkt z wyższej półki oferujący nam nie tylko chłodzenie, ale także ogrzewanie (zastępuje popularną farelkę), cyrkulację powietrza oraz osuszanie, czyli niwelowanie wilgoci. W tym przypadku mamy także możliwość regulacji zakresu temperatury w przedziale 17- 30 stopni, co poprawia funkcjonalność klimatyzatora.

Ten model jest przede wszystkim wydajny i potrafi szybko oraz skutecznie ochłodzić pomieszczenie liczące do 35m2. Bez problemu nada się do domu, mieszkania w bloku, biura, gabinetu i innych miejsc. Jest to sprzęt mobilny, więc da się z niego korzystać w kilku miejscach, a kółka umożliwiające lekkie przemieszczanie, chowają się w czasie, gdy nie są akurat potrzebne.

Łatwa obsługa i pilot

Jak na nowoczesny klimatyzator przystało, został on wyposażony w pilot z wyświetlaczem LCD, co zapewni zdalne sterowanie w sposób intuicyjny.

Urządzenie daje możliwość zmiany trybu pracy chłodzenia. Mamy tu do wyboru trzy opcje, a w przypadku grzania – tylko jeden poziom. Posiada także kilka wygodnych w użytkowaniu funkcji, jak sleep lub timer do sterowania urządzeniem automatyczne.

Na obudowie Dimplexa umieszczono dotykowy panel sterujący z małym wyświetlaczem LCD. Razem z czarno-białą obudową, zapewnia mu to dość nietypowy wygląd. Jest przy tym całkiem nieduży i poręczny.

Wady klimatyzatora? Jak za tę cenę mógłby być wyposażony w nieco więcej opcji, a przede wszystko powinien już mieć wbudowane Wi-fi, jak na sprzęt tej klasy przystało.

Plusy

 • wydajny
 • panel dotykowy
 • dobry pilot zdalnego sterowania
 • rozsądna głośność pracy

Minusy

 • mało funkcji
 • brak wi-fi

Whirlpool PACW29COL

Whirlpool PACW29COL

Wydajność chłodnicza: 9000 BTU / 2,8 kW
Poziom hałasu: 64 dB
Sugerowana wielkość pomieszczenia: do 28 m2
Moc: 1015 W

Whirlpool PACW29COL to przede wszystkim duża wydajność chłodzenia o wartości 2,8 kW i duży przepływ powietrza 380 m3/h. Dzięki temu jest w stanie szybko i skutecznie schłodzić pomieszczenie do 28 m2. Oczywiście, warto jeszcze wziąć pod uwagę poziom nasłonecznienia pomieszczenia, ponieważ to także będzie znacznie wpływać na wydajność klimatyzatora i może osłabiać tempo jego pracy.

Whirlpool zagwarantował nam ponadto regulację prędkości pracy w trzech trybach, co daje możliwość zmiany siły nadmuchu w zależności od naszych potrzeb.

Głośność i wydajność

Dla osób mniej wrażliwych na hałas, ten klimatyzator może zaoferować niezakłócony sen, ponieważ został wzbogacony o tryb pracy nocnej „sleep”. Włączając tę opcję, wentylator zwalnia swoją pracę i działa dużo ciszej. Na podstawie redukcji hałasu o 5 dB w stosunku do maksymalnej prędkości parownika i wentylatora. Mimo to część osób zauważa, że dla nich jest on jednak zbyt głośny w nocy.

Nie będzie niespodzianką, jeśli klimatyzator zaoferuje nam coś więcej, aniżeli tylko chłodzenie powietrza. W deszczowe i chłodne dni osuszy pomieszczenie chroniąc nas przed pojawianiem się pleśni lub grzybów.

Tym razem mamy do czynienia z klimatyzatorem przenośnym o dość ładnym wyglądzie. Jest to urządzenie, które można dowolnie przenosić i posłuży nie tylko w domu, ale także np. na działce.

Funkcje

Wielofunkcyjne działanie to duża zaleta tego klimatyzatora. Posiada szereg ciekawych funkcji, które zdecydowanie usprawnią jego codzienną eksploatację i dodadzą komfortu użytkowania. Jedną z nich jest możliwość ustawienia pożądanej pozycji przepływu powietrza. Możemy także wybrać tzw. funkcję „swing”, dzięki której uzyskamy automatyczne wachlowanie żaluzji.

Na koniec warto jeszcze podkreślić, że klimatyzator jest przyjazny dla alergików. Posiada dobrej jakości filtr HEPA, który może usunąć 99,9 % cząstek pyłu z powietrza i pochłania nieprzyjemne zapachy. Oczywiście, da się nim bez problemu sterować nie ruszając nawet z kanapy, dzięki pilotowi zdalnego sterowania.

Funkcja „szósty zmysł” zaś pozwala samodzielnie dostosować temperaturę do otoczenia. Klimatyzator automatycznie ustawia najbardziej komfortowe parametry dla domowników, takie jak: wilgotność, temperatura, obieg powietrza.

Plusy

 • wydajny
 • ilość funkcji
 • nowoczesny
 • tryb nocny

Minusy

 • głośny
 • szeroka obudowa

Ravanson PM-9500

Ravanson PM-9500

Wydajność chłodnicza: 9000 BTU / 2,6 kW
Poziom hałasu: 64 dB
Sugerowana wielkość pomieszczenia: do 26 m2
Moc: 1010 W

Klimatyzator Ravanson PM-9500 to sprzęt prosty w obsłudze, a dzięki wbudowanemu timerowi można go ustawić, aby włączał i wyłączał się automatycznie. Dzięki temu, wrócimy z pracy do schłodzonego domu, jeśli wcześniej zaprogramujemy klimatyzator na start o określonej godzinie. Możemy też spokojnie zasnąć w chłodzie, a w nocy urządzenie automatycznie się wyłączy.

Posiada również opcję sterowania za pomocą pilota, co daje nam duży komfort, ponieważ, aby go uruchomić nie trzeba nawet wstawać z kanapy. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że klimatyzator może stać w miejscu niewidocznym, a i tak z daleka zareaguje na pilota.

Wydajność chłodzenia

Klimatyzator ma przede wszystkim chłodzić naszą domową lub biurową przestrzeń i ten radzi sobie z tym zadaniem całkiem dobrze. Duży przepływ powietrza – 380 m3/h z powodzeniem chłodzi większe pomieszczenia i nie zabiera przy tym wiele energii, jako że należy do klasy energetycznej A.

W przypadku tego modelu można też mówić o ładnym kolorze, więc z łatwością wkomponuje się w nowoczesną przestrzeń mieszkalną. Srebrna barwa jest uznawana za dość uniwersalną.

Funkcje

Na koniec jeszcze słowo o funkcjonalności urządzenia. Jak większość klimatyzatorów w tej cenie, tak i ten może pełnić aż trzy zadania, a więc chłodzić, osuszać pomieszczenie oraz je wentylować. Cyfrowy wyświetlacz zapewnia zaś bardzo łatwe starowanie i przeskakiwanie pomiędzy funkcjami. Wygodna rączka i kółka pozwalają na mobilność urządzenia.

Plusy

 • wyposażony w pilota
 • wielofunkcyjny
 • dobra jakość w stosunku do ceny
 • ładny kolor

Minusy

 • przeciętna wydajność
 • głośny
 • kiepska instrukcja obsługi

Adler AD7909

Adler AD7909

Wydajność chłodnicza: 7000 BTU / 2,06 kW
Poziom hałasu: 65 dB
Sugerowana wielkość pomieszczenia: do 20 m2
Moc: 792 W

Adler AD7909 to model tani i uniwersalny. Został przystosowany do pełnienia kilku funkcji jednocześnie, dlatego będzie nam służył nie tylko latem, ale także cały rok. Za jego pomocą można skutecznie chłodzić pomieszczenie, osuszać je w razie zbyt wysokiej wilgotności, ogrzewać oraz użytkować jako zwyczajny wentylator z nawiewem.

Taka funkcjonalność urządzenia wcale nie sprawia, że pobiera ono dużą moc i będzie generować spore koszty eksploatacji. Klasa energetyczna A jest potwierdzeniem niskich rachunków. To jeszcze nie wszystko, ponieważ klimatyzator został wyposażony w timer, który można nastawić na określony czas działania. Urządzenie samo się włączy i wyłączy zgodnie z naszymi preferencjami i zaprogramowaniem.

Wydajność do małych pomieszczeń

Klimatyzator jest wydajny i dobrze radzi sobie z podstawową funkcją, dla której został stworzony, czyli chłodzeniem pomieszczeń do 20 m2. Sprawdza się więc w nagrzanych poddaszach jak i nasłonecznionych pokojach, gdzie zwykle mamy do czynienia z wysoką temperaturą. Dobrze poradzi sobie w standardowym salonie do 20 m2, a co za tym idzie nie będzie mieć większych problemów w schłodzeniu biura czy sypialni.

Na uwagę zasługuje też dość szeroki zakres regulacji temperatury od 16 do 31 stopni. Zapewnia również osuszanie powietrza, jeśli czujemy np. wilgoć (przepływ powietrza 300m3/godzinę, osuszanie 17L/dzień).

Klimatyzator można ustawić w dowolnym miejscu i przesuwać bez ograniczeń, ponieważ łatwo się prowadzi na stabilnych kołach.

Czy coś może przeszkadzać w tym urządzeniu? Być może design, który przypomina masywne pudło wyglądem podobne nieco do skrzynki z narzędziami, jednak ma swoją wielozadaniowość. Nie znajdziemy w nim też innych zaawansowanych funkcji. Jest to urządzenie dla osób, którym hałas nie będzie przeszkadzał i nie chcą wydawać dużo na jego zakup.

Plusy

 • prosty w obsłudze
 • zdalne sterowanie
 • wielofunkcyjny
 • dobra jakość w stosunku do ceny
 • dobrze chłodzi

Minusy

 • głośny
 • nieciekawy design

Czy warto kupić przenośną klimatyzację do domu?

Jeśli zależy Ci na wielofunkcyjnym urządzeniu mobilnym, które możesz postawić w dowolnym miejscu w domu i nie wymaga ono specjalistycznego montażu, to jest to bardzo ciekawa opcja. Klimatyzator przenośny nie służy jedynie do ochładzania powietrza. Dzięki temu urządzeniu możesz też osuszyć, przewietrzyć lub oczyścić powietrze znajdujące się w danym pomieszczeniu. Tego typu urządzenie mobilne może być używane w więcej niż jednym pomieszczeniu, dlatego też zostało wyposażone w kółka, które zdecydowanie ułatwiają przemieszczanie.

O popularności klimatyzatorów przenośnych zadecydował nie tylko komfort termiczny odpowiadający naszym potrzebom, ale też szybki montaż. Nie ma potrzeby zatrudniania montera, ponieważ nie jest wymagana instalacja dodatkowych elementów na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w miejscach, gdzie montaż urządzeń typu split jest niemożliwy.

Naszym zadaniem będzie jedynie umieszczenie rury odprowadzającej ciepłe powietrze na zewnątrz. Zalecamy zrobić to w ten sposób aby ciepłe powietrze z zewnątrz nie dostawało się do wnętrza, dzięki temu znacznie zwiększymy efektywność pracy klimatyzatora. Można to wykonać na kilka sposobów, takich jak:

 • zakupienie specjalnej uszczelki do okna, która zapobiega dostawaniu się ciepłego powietrza do pomieszczenia
 • założenie pleksi, kawałka spienionego pcv lub płyty z wyciętym otworem na rurę
 • wywiercenie dziury w ścianie

Montaż

Rodzaje klimatyzatorów pokojowych

Obecnie klimatyzatory przenośne stanowią już połowę urządzeń wykorzystywanych dla celów mieszkalnych. Dlatego rynek obfituje w różnego rodzaju urządzenia mobilne służące oczyszczaniu i klimatyzacji powietrza. Dobrym rozwiązaniem dla miłośników ekologii będą modele ewaporacyjne, w których zwykła zimna woda wykorzystywana jest do ochładzania powietrza. Tego typu klimatyzacja do mieszkania nie tylko chłodzi, ale też mocno nawilża powietrza. Nie jest jednak wystarczająco wydajna do chłodzenia większych pomieszczeń. W tym przypadku możesz wykorzystać duży klimatyzator ewaporacyjny, który skutecznie obniży temperaturę w mieszkaniu. Niestety jego cena jest znacznie wyższa w porównaniu do zwykłego klimatyzatora. 

Drugą grupę stanowią natomiast klimatyzatory na czynnik chłodniczy, których przykładem mogą być urządzenia mobilne znajdujące się w naszym rankingu. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu właściwości fizycznych gazów. Kiedyś powszechną substancją był freon, jednak ze względu na negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne, zastąpiono go dwoma mieszankami gazowymi – R407C i R410A.

Tego typu klimatyzację do domu możemy podzielić też ze względu na budowę. Łatwe w użyciu będą z pewnością modele jednoczęściowe. Nie wymagają instalacji elementów dodatkowych, dlatego będą dobrym rozwiązaniem dla mieszkańców starych kamienic, którzy mają prawny zakaz umieszczania klimatyzatorów na zewnątrz budynku.

Bardzo podobne do klimatyzatorów stacjonarnych są natomiast modele dwuczęściowe, w których jedna część pracuje wewnątrz, a druga na zewnątrz pomieszczenia. Na takie urządzenie mobilne powinny zdecydować się osoby, którym zależy na lepszej wentylacji i wydajniejszym chłodzeniu. Niestety będą musiały liczyć się z tym, że nie będzie to tania inwestycja.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przenośnego klimatyzatora do mieszkania / domu?

Przed wyborem urządzenia mobilnego powinieneś zwrócić uwagę na jego parametry. Istotną kwestią jest moc chłodnicza. Przyjmuje się, że moc 1kW wystarczy na ochłodzenie ok. 10 m2 wnętrza. Jeśli wybierzesz zbyt małą moc urządzenia, wtedy możesz się spodziewać, że nie spełni Twoich oczekiwań w kwestii osiągnięcia pożądanej temperatury. Za duża moc klimatyzatora przyczyni się prawdopodobnie do większych kosztów użytkowania.

Ważnym parametrem jest też przepływ powietrza, który wyrażany jest w m3/h. Im większa wartość, tym wydajniejsze i szybsze chłodzenie powietrza w danym pomieszczeniu. Przed zakupem warto też wziąć pod uwagę poziom hałasu urządzenia mobilnego. Niestety nie ma się co spodziewać absolutnej ciszy po takim urządzeniu, słychać ich działanie w zależności od trybu pracy i osobistych preferencji. Ciekawą opcją będzie z pewnością regulacja prędkości wentylatora. Ta dodatkowa funkcja sprawi, że nasze pomieszczenie zostanie szybciej ochłodzone.

Jakość danego urządzenia mobilnego określa też klasa energetyczna. Najbardziej efektywne będą klimatyzatory przenośne o klasie energetycznej A. Zużyją one zdecydowanie mniej energii  elektrycznej niż modele opatrzone niższą klasą. Komfort użytkowania podniesie natomiast dodatkowe wyposażenie klimatyzatora przenośnego, takie jak wyświetlacz LCD, pilot na podczerwień czy programator czasowy. Nie są to elementy niezbędne, jednak powinny o nich pomyśleć osoby, które planują codziennie korzystać z tego urządzenia.

Klimatyzator przenośny czy stacjonarny?

Wybór typu konstrukcji klimatyzatora zależy przede wszystkim od Twojego gustu. Urządzenie mobilne będzie dla Ciebie lepszym wyborem, jeśli:

 • Nie szukasz urządzenia na stałe
 • Chcesz korzystać z niego w wielu pomieszczeniach – dzięki zamontowanym kółkom możemy łatwo przemieszczać urządzenia lub go schować, gdy będzie nam niepotrzebne
 • Chcesz kupić urządzenie, które będzie łatwe w montażu – nie jest trzeba przeprowadzać żadnych prac remontowych
 • Nie masz możliwości montażu agregatu zewnętrznego lub ingerencji w ściany wewnątrz pomieszczenia
 • Masz ograniczony budżet – całkowity koszt zakupu może być niższy niż urządzenie stacjonarne
 • Posiadasz małe pomieszczenia w domu
 • Zależy Ci na nowoczesnym wzornictwie urządzenia mobilnego – dzięki kompaktowej obudowie dobrze będą komponować się w minimalistycznych i tradycyjnych wnętrzach

Klimatyzator stacjonarny będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, jeśli:

 • Zależy Ci na wolnej przestrzeni w mieszkaniu lub biurze
 • Szukasz wydajnego klimatyzatora – praca tego typu klimatyzatorów jest bardzo efektywna. Umieszczenie urządzenia w pomieszczeniu pozwala na optymalny rozpływ chłodnego powietrza
 • Szukasz cichego klimatyzatora do wnętrza, w którym przebywasz dużo czasu – urządzenie składa się z dwóch jednostek. Ta głośniejsza jest umieszczana na zewnątrz budynku, dlatego w Twoim pomieszczeniu będzie ciszej
 • Masz duży budżet – klimatyzatory stacjonarne są droższe od urządzeń przenośnych. Konieczność wynajęcia fachowej ekipy monterskiej znacznie podnosi koszt całej inwestycji

Klimatyzacja do mieszkania wydaje się być urządzeniem niezbędnym podczas upałów. Nie musi ona jednak dużo kosztować ani wymagać instalacji dodatkowych elementów na zewnątrz budynku. Wystarczy wybrać klimatyzator pokojowy – przenośny, który zapewni wygodę i komfort, a jednocześnie pozwoli na oszczędność energii elektrycznej. Mobilne urządzenie będzie dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto chce korzystać z niego w wielu pomieszczeniach.

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej