Klimatyzator przenośny – Poradnik jaki wybrać

Klimatyzator przenośny – Poradnik jaki wybrać

Klimatyzatory przenośne coraz częściej pojawiają się w naszych mieszkaniach. O ich popularności zadecydował nie tylko komfort termiczny, ale też szybki montaż. Wystarczy zamocować rurę odprowadzającą ciepłe powietrze, podłączyć do gniazdka i to tyle by cieszyć się chłodem. Szczególnie też przydają się tam gdzie potrzeba zmieniać miejsce klimatyzatora lub nie ma możliwości zainstalowania stacjonarnej. Dodatkowo unikamy problemowego i kosztownego montażu. Co ciekawe koszty użytkowania wcale nie są takie duże jakby mogło się wydawać. Na przykład De’Longhi PAC N81 pobiera ok. 0,82kWh prądu, co przy użytkowaniu przez 12 godzin dziennie daje koszt ok. 160 zł miesięcznie. Całkiem nieźle jak za wygodę jaką daje.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania zwiększyła się ilość dostępnych modeli, dlatego wybór mobilnej klimatyzacji do domu może sprawić wiele trudności. Jak wybrać klimatyzator przenośny? Na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu? W tym artykule dowiesz się również, czym różnią się droższe modele od tańszych. Wybraliśmy kilka modeli, które różnią się ceną, wydajnością, ilością trybów pracy, przepływem powietrza, czy też poziomem hałasu. Nasz ranking klimatyzatorów przenośnych obejmuje sprzęt posegregowany według ceny, od najtańszego.

Klimatyzatory przenośne

ModelWydajność chłodniczaPoziom hałasuMaksymalna wielkość pomieszczenia 
Camry CR 79022,6 kW / 9000 BTU65 dBdo 26 m2Zobacz w sklepie
De'Longhi PAC N812,4 kW / 9400 BTU63 dBdo 24 m2Zobacz w sklepie
De'Longhi PAC AN972,7 kW / 10700 BTU63 dBdo 27 m2Zobacz w sklepie
Sharp CV-P10PR2,5 kW / 8500 BTU65 dBdo 25 m2Zobacz w sklepie

W przypadku klimatyzatorów przenośnych duże znaczenie ma cena. Droższe modele są lepiej wykonane, mają bardziej atrakcyjny wygląd i generują mniejszy hałas, dzięki czemu podnoszą komfort użytkowania. Nie zawsze jednak wyższa cena przekłada się na większą moc chłodniczą klimatyzatora pokojowego. Przykładem może być najdroższy w rankingu Sharp CV-P10PR, który został zaprojektowany do pomieszczeń o powierzchni do 25 m2.

Camry CR 7902

Camry CR 7902

Ten klimatyzator przenośny jest szczególnie polecany osobom, które chcą kupić urządzenie do małej przestrzeni mieszkalnej lub biurowej. Niewielka moc pozwala na schłodzenie pomieszczenia o powierzchni do 26 m2, osiągając przy tym wysoką wydajność chłodniczą i klasę efektywności energetycznej A. Ten wydajny klimatyzator mobilny działa w oparciu o czynnik chłodniczy R410A, który jest nietoksyczny i ekologiczny, ale też zapewnia dobry komfort użytkowania.

Inwestując w tego typu model możesz liczyć na funkcję chłodzenia, nawiewu i osuszania powietrza, które czynią go bardzo praktycznym urządzeniem przez cały rok. W zestawie znajdziesz pilot zdalnego sterowania, który umożliwia obsługę urządzenia z odległości. Klimatyzator przenośny wyposażono też w timer, dzięki któremu będziesz mógł zaprogramować czas pracy urządzenia czyli jego opóźnione włączenie lub wyłączenie. Dodatkowo posiada on kółka, które zdecydowanie ułatwiają przemieszczanie z jednego miejsca do drugiego.

Gdy urządzenie pracuje w trybie chłodzenia, nie trzeba odprowadzać wody przez korek dolnego odpływu i spokojnie można go zatkać.

Minusem tego urządzenia mobilnego jest zbyt głośna praca.

+ Plusy

 • Łatwy w obsłudze
 • Funkcjonalny
 • Dobrze chłodzi
 • Niska cena

– Minusy

 • Głośna praca
 • Jakość obudowy

De'Longhi PAC N81

Jeśli zależy Ci na zwiększeniu komfortu w swoim otoczeniu, to powinien zadowolić Cię ten model. Jest on bardzo popularny w Niemczech, gdzie zbiera dobre opinie i jest polecany. Klimatyzator przenośny De’Longhi PAC N81 to wysokiej jakości urządzenie, które łączy wydajne chłodzenie z stosunkowo niskim zużyciem energii elektrycznej. Dobrą funkcjonalność i efektywność zapewnia technologia air-to-air, którą urządzenie wykorzystuje podczas chłodzenia. Dzięki temu możesz liczyć na dobre samopoczucie w każdym wnętrzu, przy okazji dbając o środowisko.

Klimatyzator przenośny o wydajności chłodniczej 2,4 kW powinien sprawdzić się w pomieszczeniach o powierzchni do 24 m2. Dzięki dużemu przepływowi powietrza 350 m3/h szybciej ochłodzisz rozgrzane powietrze i łatwiej zniesiesz największe upały. Aby tego było mało, klimatyzacja do mieszkania De’Longhi PAC N81 umożliwia też osuszanie powietrza, co szczególnie spodoba się osobom, które chcą zmniejszyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu oraz zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów.

Mobilne urządzenie wyposażono w czytelny panel sterujący i pilot zdalnego sterowania, które zdecydowanie ułatwiają jego obsługę. Klimatyzator posiada 12-godzinny timer, dzięki czemu możliwe stanie się wygodne zaprogramowanie jego włączenia i wyłączenia. Takie rozwiązanie na pewno docenią osoby, które chcą wracać do schłodzonego mieszkania po pracy. Na dodatek nie będziesz musiał martwić się o jego montaż, ponieważ klimatyzator przenośny nie wymaga specjalnej instalacji. W zasadzie musisz tylko zapewnić odpowiednie miejsce dla rury wylotowej.

Producent informuje, że urządzenie posiada system Silent, który obniża głośność pracy. Niestety większość użytkowników potwierdza, że klimatyzator generuje większy hałas, w związku z czym nie zapewnia maksymalnego komfortu użytkowania.

+ Plusy

 • Wydajny
 • Praktyczny
 • Wygodne sterowanie
 • Stosunkowo niewielkie zużycie energii
 • Dobra instrukcja obsługi

– Minusy

 • Głośna praca

De'Longhi PAC AN97

Ten model również jest popularny w Niemczech, gdzie dostaje dobre oceny i jest polecany. Decydując się na klimatyzator przenośny De’Longhi PAC AN97 możesz liczyć na to, że w danym pomieszczeniu będzie optymalna temperatura i wilgotność powietrza. Wszystko za sprawą innowacyjnego systemu Real Feel, który analizuje warunki otoczenia i automatycznie dopasowuje temperaturę i wilgotność powietrza, zapewniając przy tym dobry komfort. Wystarczy nacisnąć przycisk Real Feel a klimatyzator sam dopasuje parametry pracy do warunków w pomieszczeniu. Bardzo podoba nam się takie ułatwienie. O takim urządzeniu mobilnym mogą szczególnie pomyśleć użytkownicy trochę większych pomieszczeń. Klimatyzacja do mieszkania o wydajności 2,7 kW jest w stanie ochłodzić przestrzeń o powierzchni do 27 m2.

PAC AN97 posiada 3 prędkości pracy, które możesz dostosować do własnych potrzeb. Mniejsze obroty pozwolą na lekkie schłodzenie, silniejsze natomiast sprawdzą się przy wysokiej temperaturze powietrza. Pełną kontrolę pracy zapewni pilot zdalnego sterowania i elektroniczny panel LED. Podobnie jak inne urządzenia, klimatyzator De’Longhi PAC AN97 wyposażono w timer pozwalający ustawić czas włączenia i wyłączenia urządzenia oraz  termostat pokojowy, który ułatwi monitorowanie temperatury w danym pomieszczeniu.

Oprócz funkcji chłodzenia i osuszania, tego typu klimatyzacja do domu posiada oddzielną funkcję wentylacji, dzięki której oczyścisz powietrze, nie obniżając temperatury w pomieszczeniu. Tak wydajne urządzenie jest też proste w obsłudze, a dzięki wbudowanym kółkom możliwe jest jego łatwe przemieszczanie między pokojami. Niestety czasem może zaburzyć estetykę danego wnętrza ze względu na swoje duże rozmiary.

+ Plusy

 • Wydajny
 • System Real Feel
 • Bardzo łatwa obsługa
 • Dobry do małego mieszkania
 • Dobra instrukcja obsługi
 • Stosunkowo niewielkie zużycie energii

– Minusy

 • Głośna praca

Sharp CV-P10PR

Sharp CV-P10PR

Wysoka cena klimatyzatora Sharp CV-P10PR idzie w parze z kilkoma udogodnieniami, w tym technologią Plasmacluster, dzięki której oczyścisz powietrze z szkodliwych dla zdrowia bakterii, wirusów czy pleśni, redukując jednocześnie przykre zapachy w pomieszczeniu. Wykonane badania potwierdziły, że system jonizacji jest w stanie znacznie zmniejszyć ilość czynników alergicznych. Istotną cechą tego modelu jest jeszcze to, że oczyszczanie powietrza jest niezależną funkcją i nie działa razem z funkcją chłodzenia.

Urządzenie posiada tryb Refresh (odświeżanie) zmniejszający nieprzyjemne zapachy z ubrań, wystarczy ustawić urządzenie z przodu szafy, łazienki lub wiszących ubrań i włączyć generator jonów a później przysnąć przycisk “Refresh”. Podczas pracy w trybie generatora jonów nie trzeba podłączać rury odprowadzającej ciepłe powietrze.

Jeśli chodzi o poziom głośności to jest on różnie oceniany, jedni opisują go jako cichy, inni jako niezbyt głośny a jeszcze inni jako zbyt głośny żeby przy nim spać. Typowo dla klimatyzatorów, można schłodzić sypialnię wieczorem i wyłączyć chłodzenie na noc oraz otworzyć okna gdy temperatura na zewnątrz spadnie.

Sharp posiada 3 prędkości wentylatora, najsilniejszy nadmuch zapewnia sprawniejsze i szybsze oczyszczenie powietrza w danym pomieszczeniu a najsłabszy zmniejsza głośność pracy. Klimatyzator ma moc chłodzenia 2,5 kW i powinien sprawdzać się w pomieszczeniach o powierzchni do 25 m2.

Klimatyzator przenośny Sharp CV-P10PR nie wymaga też kosztownego i trudnego montażu. Wystarczy, że zamontujesz rurę odprowadzającą ciepłe powietrze i podłączysz urządzenie do prądu. Za pomocą pilota zdalnego sterowania będziesz mógł dostosować funkcję do własnych potrzeb. Dzięki timerowi ustawisz kiedy urządzenie ma się samo włączyć i wyłączyć. A zainstalowane w nim kółka pozwolą Ci łatwo przesunąć urządzenie z jednego pomieszczenia do drugiego.

+ Plusy

 • Szeroki i precyzyjny wylot powietrza
 • System jonizacji powietrza
 • Wydajny
 • Estetyczna obudowa klimatyzatora
 • Dobra instrukcja obsługi

– Minusy

 • Głośna praca

Czy warto kupić przenośną klimatyzację do domu?

Jeśli zależy Ci na wielofunkcyjnym urządzeniu mobilnym, które możesz postawić w dowolnym miejscu w domu i nie wymaga ono specjalistycznego montażu, to jest to bardzo ciekawa opcja. Klimatyzator przenośny nie służy jedynie do ochładzania powietrza. Dzięki temu urządzeniu możesz też osuszyć, przewietrzyć lub oczyścić powietrze znajdujące się w danym pomieszczeniu. Tego typu urządzenie mobilne może być używane w więcej niż jednym pomieszczeniu, dlatego też zostało wyposażone w kółka, które zdecydowanie ułatwiają przemieszczanie.

O popularności klimatyzatorów przenośnych zadecydował nie tylko komfort termiczny odpowiadający naszym potrzebom, ale też szybki montaż. Nie ma potrzeby zatrudniania montera, ponieważ nie jest wymagana instalacja dodatkowych elementów na zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w miejscach, gdzie montaż urządzeń typu split jest niemożliwy.

Naszym zadaniem będzie jedynie umieszczenie rury odprowadzającej ciepłe powietrze na zewnątrz. Zalecamy zrobić to w ten sposób aby ciepłe powietrze z zewnątrz nie dostawało się do wnętrza, dzięki temu znacznie zwiększymy efektywność pracy klimatyzatora. Można to wykonać na kilka sposobów, takich jak:

 • zakupienie specjalnej uszczelki do okna, która zapobiega dostawaniu się ciepłego powietrza do pomieszczenia
 • założenie pleksi, kawałka spienionego pcv lub płyty z wyciętym otworem na rurę
 • wywiercenie dziury w ścianie

Rodzaje klimatyzatorów pokojowych

Obecnie klimatyzatory przenośne stanowią już połowę urządzeń wykorzystywanych dla celów mieszkalnych. Dlatego rynek obfituje w różnego rodzaju urządzenia mobilne służące oczyszczaniu i klimatyzacji powietrza. Dobrym rozwiązaniem dla miłośników ekologii będą modele ewaporacyjne, w których zwykła zimna woda wykorzystywana jest do ochładzania powietrza. Tego typu klimatyzacja do mieszkania nie tylko chłodzi, ale też mocno nawilża powietrza. Nie jest jednak wystarczająco wydajna do chłodzenia większych pomieszczeń. W tym przypadku możesz wykorzystać duży klimatyzator ewaporacyjny, który skutecznie obniży temperaturę w mieszkaniu. Niestety jego cena jest znacznie wyższa w porównaniu do zwykłego klimatyzatora. 

Drugą grupę stanowią natomiast klimatyzatory na czynnik chłodniczy, których przykładem mogą być urządzenia mobilne znajdujące się w naszym rankingu. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu właściwości fizycznych gazów. Kiedyś powszechną substancją był freon, jednak ze względu na negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne, zastąpiono go dwoma mieszankami gazowymi – R407C i R410A.

Tego typu klimatyzację do domu możemy podzielić też ze względu na budowę. Łatwe w użyciu będą z pewnością modele jednoczęściowe. Nie wymagają instalacji elementów dodatkowych, dlatego będą dobrym rozwiązaniem dla mieszkańców starych kamienic, którzy mają prawny zakaz umieszczania klimatyzatorów na zewnątrz budynku.

Bardzo podobne do klimatyzatorów stacjonarnych są natomiast modele dwuczęściowe, w których jedna część pracuje wewnątrz, a druga na zewnątrz pomieszczenia. Na takie urządzenie mobilne powinny zdecydować się osoby, którym zależy na lepszej wentylacji i wydajniejszym chłodzeniu. Niestety będą musiały liczyć się z tym, że nie będzie to tania inwestycja.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przenośnego klimatyzatora do mieszkania / domu?

Przed wyborem urządzenia mobilnego powinieneś zwrócić uwagę na jego parametry. Istotną kwestią jest moc chłodnicza. Przyjmuje się, że moc 1kW wystarczy na ochłodzenie ok. 10 m2 wnętrza. Jeśli wybierzesz zbyt małą moc urządzenia, wtedy możesz się spodziewać, że nie spełni Twoich oczekiwań w kwestii osiągnięcia pożądanej temperatury. Za duża moc klimatyzatora przyczyni się prawdopodobnie do większych kosztów użytkowania.

Ważnym parametrem jest też przepływ powietrza, który wyrażany jest w m3/h. Im większa wartość, tym wydajniejsze i szybsze chłodzenie powietrza w danym pomieszczeniu. Przed zakupem warto też wziąć pod uwagę poziom hałasu urządzenia mobilnego. Niestety nie ma się co spodziewać absolutnej ciszy po takim urządzeniu, słychać ich działanie w zależności od trybu pracy i osobistych preferencji. Ciekawą opcją będzie z pewnością regulacja prędkości wentylatora. Ta dodatkowa funkcja sprawi, że nasze pomieszczenie zostanie szybciej ochłodzone.

Jakość danego urządzenia mobilnego określa też klasa energetyczna. Najbardziej efektywne będą klimatyzatory przenośne o klasie energetycznej A. Zużyją one zdecydowanie mniej energii  elektrycznej niż modele opatrzone niższą klasą. Komfort użytkowania podniesie natomiast dodatkowe wyposażenie klimatyzatora przenośnego, takie jak wyświetlacz LCD, pilot na podczerwień czy programator czasowy. Nie są to elementy niezbędne, jednak powinny o nich pomyśleć osoby, które planują codziennie korzystać z tego urządzenia.

Klimatyzator przenośny czy stacjonarny?

Wybór typu konstrukcji klimatyzatora zależy przede wszystkim od Twojego gustu. Urządzenie mobilne będzie dla Ciebie lepszym wyborem, jeśli:

 • Nie szukasz urządzenia na stałe
 • Chcesz korzystać z niego w wielu pomieszczeniach – dzięki zamontowanym kółkom możemy łatwo przemieszczać urządzenia lub go schować, gdy będzie nam niepotrzebne
 • Chcesz kupić urządzenie, które będzie łatwe w montażu – nie jest trzeba przeprowadzać żadnych prac remontowych
 • Nie masz możliwości montażu agregatu zewnętrznego lub ingerencji w ściany wewnątrz pomieszczenia
 • Masz ograniczony budżet – całkowity koszt zakupu może być niższy niż urządzenie stacjonarne
 • Posiadasz małe pomieszczenia w domu
 • Zależy Ci na nowoczesnym wzornictwie urządzenia mobilnego – dzięki kompaktowej obudowie dobrze będą komponować się w minimalistycznych i tradycyjnych wnętrzach

Klimatyzator stacjonarny będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, jeśli:

 • Zależy Ci na wolnej przestrzeni w mieszkaniu lub biurze
 • Szukasz wydajnego klimatyzatora – praca tego typu klimatyzatorów jest bardzo efektywna. Umieszczenie urządzenia w pomieszczeniu pozwala na optymalny rozpływ chłodnego powietrza
 • Szukasz cichego klimatyzatora do wnętrza, w którym przebywasz dużo czasu – urządzenie składa się z dwóch jednostek. Ta głośniejsza jest umieszczana na zewnątrz budynku, dlatego w Twoim pomieszczeniu będzie ciszej
 • Masz duży budżet – klimatyzatory stacjonarne są droższe od urządzeń przenośnych. Konieczność wynajęcia fachowej ekipy monterskiej znacznie podnosi koszt całej inwestycji

Klimatyzacja do mieszkania wydaje się być urządzeniem niezbędnym podczas upałów. Nie musi ona jednak dużo kosztować ani wymagać instalacji dodatkowych elementów na zewnątrz budynku. Wystarczy wybrać klimatyzator pokojowy – przenośny, który zapewni wygodę i komfort, a jednocześnie pozwoli na oszczędność energii elektrycznej. Mobilne urządzenie będzie dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto chce korzystać z niego w wielu pomieszczeniach.

Klimatyzator przenośny - Poradnik jaki wybrać ☆☆☆☆☆ 0
5 1
Ocena

Dodaj komentarz