Jak wyczyścić mikrofalówkę – Krok po kroku

Otwarta kuchenka mikrofalowa Sharp

Czyszczenie mikrofalówki jest łatwe, jeśli skorzystasz z poniższych wskazówek. Wystarczą produkty, które już masz w domu. Dzięki temu w prosty sposób pozbędziesz się zabrudzeń.

Czyszczenie urządzenia

Nie tylko wnętrze mikrofalówki powinno podlegać naszej pielęgnacji, ponieważ na drzwiczkach, zarówno na ich wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie, gromadzi się sporo zanieczyszczeń.

Trzeba więc regularnie przecierać wilgotną, miękką ściereczką obudowę, także w okolicach wentylatora, uszczelek drzwiowych, a nawet zajrzeć pod urządzenie, gdzie gromadzą się okruchy.

Co jakiś czas warto też wyjąć z komory szklany talerz i bardzo ostrożnie umyć go pod gorącą wodą, uważając żeby się nie potłukł.

Jak pokazuje mój ranking mikrofalówek, wiele modeli ma lustrzany front. Warto go przetrzeć od czasu do czasu aby zawsze dobrze wyglądał.

Woda z octem

Sprawdzonym sposobem na czyszczenie wnętrza mikrofali, jest woda z octem. Postępowanie jest bardzo proste.

W misce mieszamy ocet z wodą w proporcji 1:1 i wkładamy do komory mikrofalówki.

Nastawiamy podgrzewanie na maksymalną moc i czas 5 minut. Po skończeniu czekamy 2 minuty aby miska ostygła.

Pozostałe na ściankach zanieczyszczenia ulegną rozpuszczeniu, a my przetrzemy je tylko mokrą szmatką.

Woda z cytryną

Jednym ze skutecznych, domowych sposobów czyszczenia wnętrza mikrofalówki jest mycie z pomocą wody z cytryną.

W tym celu należy rozpuścić sok z cytryny w misce z wodą. Dobrze jest dodać do niej np. połowę tego owocu, a następnie wstawić do mikrofalówki.

Włączamy mikrofale na maksymalną moc na 5 minut. Po zakończeniu czekamy 2 minuty na ostygnięcie miski.

W tym czasie podgrzewana woda wydziela spore ilości pary wodnej zmiękczającej zabrudzenia czy resztki jedzenia na wewnętrznych ściankach. Dodatkowo zyskujemy jeszcze przyjemny cytrynowy zapach, który neutralizuje ten, jaki zastaliśmy w środku.

Po takim zabiegu wystarczy już tylko przetrzeć wilgotną szmatką wnętrze.

Soda oczyszczona

Nie ma konieczności, by uporczywie zdrapywać zaschnięty tłuszcz i zanieczyszczenia ze ścianek komory. Byłoby to zbyt pracochłonne, a może nawet mało efektywne i dodatkowo porysowałoby wnętrze.

Innym rozwiązaniem na to jak umyć mikrofale jest przygotowanie pasty z sody oczyszczonej i wody. Powinna być gęsta, ponieważ tylko tak można ją później nanieść na zaschnięte resztki jedzenia.

Należy odczekać kilka minut i zebrać szmatką zabrudzenia. Powinny odejść bez śladu.

Środki chemiczne

Niektórzy nie wierzą w domowe sposoby czyszczenia mimo że są bezpieczne i rzeczywiście skuteczne. Dlatego też wolą zainwestować w specjalne, dedykowane preparaty chemiczne, które także działają na zabrudzenia.

Pamiętajmy jednak, aby nie stosować ich w nadmiarze i przestrzegać instrukcji stosowania załączonej przez producenta. Zostawiają one bowiem nieprzyjemny zapach, a dodatkowo nigdy do końca nie wiadomo, jak ich pozostałości reagują w kontakcie z wysoką temperaturą podczas późniejszego użytkowania mikrofalówki.

Jak często umyć mikrofalówkę?

Najlepiej robić to regularnie, raz w tygodniu lub nawet częściej.

Przykładajmy się do tego szczególnie wtedy, kiedy rzeczywiście widać pryskający tłuszcz i resztki jedzenia, jakie osadzają się na ściankach komory. Wówczas wystarczy przetrzeć jej wnętrze wilgotną szmatką z płynem do naczyń, aby szybko je usunąć.

Po czasie zaczną zasychać, a nas będzie czekać więcej pracy z późniejszym czyszczeniem.

Czego unikać podczas czyszczenia mikrofali?

Pod żadnym pozorem nie należy stosować ostrych i szorstkich ściereczek czy gąbek do czyszczenia wnętrza urządzenia. Może to zetrzeć np. antybakteryjną powłokę, porysować ścianki lub nawet znacznie je uszkodzić. Mikrofalówka z czasem straci swoje właściwości, a powinna być szczelna i pozbawiona wszelkich niepotrzebnych zarysowań czy uszkodzeń.

Pamiętajmy, że podczas eksploatacji urządzenia należy używać wyłącznie dedykowanych pojemników do podgrzewania, które nie ulegną np. stopieniu. Czyśćmy ją regularnie i postępujmy zgodnie ze wskazówkami producenta, a na pewno będziemy się cieszyć długą żywotnością naszego sprzętu.

Poświeciłem mnóstwo czasu i wysiłku, aby stworzyć ten artykuł. Kliknij poniżej, aby ocenić moją pracę i pomóż mi kontynuować tworzenie wartościowych treści. Dzięki za wsparcie!
Liczba głosów: 0 Średnia ocena: 0
Michał Kogutek na zdjęciu profilowym

Autor

Michał Kogutek

Od wielu lat mam kontakt ze sprzętem AGD, jako użytkownik sam też robię testy i wykorzystuję swoją wiedzę do porównywania produktów oraz tworzenia niezależnych artykułów zakupowych i rankingów. Czytaj więcej

Dodaj opinię lub komentarz